Udostępnij

Tego jeszcze nie było! Hit literatury poglądowej o masażu. Po 15 latach, książka autorstwa Piotra Szczotki i Ewy Mikuły zupełnie ZA DARMO…

Tego jeszcze nie było! Hit literatury poglądowej o masażu. Po 15 latach, książka autorstwa Piotra Szczotki i Ewy Mikuły zupełnie ZA DARMO…

Współczesny Masaż Piotr Szczotka, Ewa Mikuła, Serwis-Masazysta.pl

"Współczesny masaż – terapia profilaktyka relaksacja" Piotr Szczotka
Książka poglądowa z 1998 r. dotycząca trendów i rozwoju masażu.
 

 

 

Po 15 latach do darmowego poczytania na stronie – IMBW.pl
 

 

 

Szanowni państwo.
Witam serdecznie.

Pierwsze wydanie książki: „ Współczesny masaż terapia profilaktyka relaksacja” miało miejsce w styczniu 1998 roku. Napisałem ją korzystając także z porad i korekt Ewy Mikuła, prowadząc wspólnie praktykę i promując masaż. Materiał był kompletowany zwłaszcza z własnych materiałów i informacji z pobytu za granicą. Obejmowały streszczenia wykładów,  dłuższych wersji wydanych już artykułów, wykładów i prezentacji na targach, spotkaniach, w sekcji masażystów oraz części skryptów z naszych szkoleń w latach 1994 – 1997.

Przede wszystkim popularyzowałem masaż, pracę z tkankami miękkimi oraz pojęcie body work pisane także w wersji bodywork oznaczające różne metody pracy z ciałem. Odbiorcą był zarówno terapeuta masażysta, inne środowiska zainteresowane masażem, ale przede wszystkim potencjalni klienci czyli pacjenci gabinetów gdzie wykonuje się profesjonalnie masaż. Po raz pierwszy umieściliśmy także informacje o promowanym przez nas opracowaniu pod roboczą nazwą masaż w standardzie body work, później rozpowszechnionym jako Integracyjny Masaż Body Work.

Warto wspomnieć, iż w Polowie lat 90-tych, nie było de facto na polskim rynku literatury wprowadzającej w zagadnienia masażu od strony socjologicznej, popularyzacji czy marketingu. Samej literatury od strony technicznej też było niewiele. Dziś zarówno terapeuci jak i hobbyści nie wiedzą po co sięgać wpierw.

Problematyka pracy z tkankami miękkimi zarówno w literaturze jak i na szkoleniach raczkowała. Nowym pojęciem był międzynarodowy termin bodywork. Podstawą była więc przede wszystkim promocja, edukacja, uświadamianie masażu w pełnym spektrum potencjalnym odbiorcom, a nie promowanie jedynie własnych metod.

Promowaliśmy masaż bezpośrednio na spotkaniach, poprzez popularna  prasę i telewizję. Internet raczkował, podobnie ruch Spa. Nie zajmowałem się jeszcze promocją masażu zawodowo, choć nasza strona internetowa była jedna z pierwszych o takiej tematyce w Polsce.

Tak też z pasją i spontanicznie podchodziłem do możliwości promocji wspomnianych pojęć, a ukoronowaniem działań było zorganizowanie pierwszego spotkania – w celu promocji masażu szerszemu gronu – z nauczycielami masażu w 1996 roku w Krakowie. W styczniu 1998 roku wraz z panem Adamem Zborowskim ówczesnym dyrektorem Medycznego Studium Zawodowego dla Niewidomych Wydziału Masażu leczniczego w Krakowie, administracją i pomocą słuchaczy zorganizowaliśmy I Targi Edukacyjne Masażu, wg absolutnie nowatorskiej metody prezentacji. Wpierw był szok i zdziwienia zwłaszcza na polu współpracy międzyśrodowiskowej, następnie podobne spotkania zaczęto organizować w innych miastach także. Jednak o ducha współpracy, życzliwości między terapeutami, instruktorami różnych, czasem skrajnie odmiennych metod trudno dziś odnaleźć. Na dużych imprezach, targach, kongresach wyczuwa się dziś profesjonalizm, ale brak spontaniczności z tamtych lat.

Książka rozeszła się szybko. Dostajemy jednak ciągle pytania kiedy będzie jej wznowienie, tym bardziej, iż znalazła miejsce także w bibliotekach szkół. Cytaty i powoływanie się na nią występują w wielu innych publikacjach. Cześć materiału jako poglądowe informacje jest aktualna nadal, a z listów wynika, iż dalej inspiruje w poszukiwaniach.  Z tego powodu cieszymy się bardzo.

Z perspektywy czasu, kilkunastu lat nie widzę jednak sensu wydawania jej w poprzedniej wersji.

Dlatego też stwierdziłem, iż warto udostępnić ją w wersji elektronicznej darmowo. Na początku udostępniam kilka obszernych fragmentów. Książka będzie wznowiona w takiej wersji, poprawiona i w całości. Oczywiście z uaktualnionymi informacjami.

Ufam, iż pomimo 15 lat od formowania jej, znajdziecie państwo inspirujące tematy i ciekawą literaturę, zwłaszcza w sensie poglądowym, promocyjnym masażu.

Materiały do podstawowej wersji zostały przygotowane przez kilka tygodni pod słońcem Hiszpanii. Ufam, iż zagrzeją Państwa – zarówno terapeutów, hobbystów jak i pacjentów – do rozwijania tematu

Życząc miłej lektury

Piotr Szczotka 

 


Udostępnij

Komentarze

komentarze