Udostępnij

Filmowy zbiór, swoista baza dydaktyczną (video) stosowanych chwytów i technik masażu. Zapoczątkowany dzięki konkursowi na Serwis-Masazysta.pl.

Filmowy zbiór, swoista baza dydaktyczną (video) stosowanych chwytów i technik masażu. Zapoczątkowany dzięki konkursowi na Serwis-Masazysta.pl.

W styczniu 2009 roku Serwis-Masazysta.pl wraz z przyjaciółmi i przy pomocy sponsorów, zorganizował konkurs pt: ”Twoja ulubiona technika masażu”. Tutaj zostaną umieszczone wszystkie prace uczestników konkursu.

Film o nr „00” nie bierze udziału w w konkursie, jest tylko przykładem. Zapraszam do obejrzenia:

opis: głęboki rozcierająco- rozciągający chwyt na mięśnie pośladków. Chwyt wykonywany jest na wszystkich mięśniach pośladkowych, ręka prowadzona jest w „8”, rozciąganie następuje w kierunku stołu  a powrót ręki do punktu wyjścia z lżejszym uciskiem.

 

Filmy konkursowe:

Film o nr "01"

wykonanie: blaze84
opis: glaskanie "8" na grzbiecie , przeglaskanie lopatek i zakonczone delikatnym roztrzasaniem rozbionym zza glowy pacjenta

 


Film o nr "02"

wykoanie: blaze84
opis: rozcieranie przedramionami łydki

 


Film o nr "03"

wykonanie: niesta
opis: chwyt na wyrostki kolczyste- masaż segmentarny

[page-break]

Film o nr "04"

wykonanie: niesta
opis: ćwiczenie bierne stopy wraz z głaskaniem przedramieniem

 


Film o nr "05"

wykonanie: czuczu27
opis: Ugniatanie podłużne grzbietu poprzecznie ułożonymi rękami. Przy ugniataniu unosimy dana. grupę mięśniową. od podstawy i masujemy ściskając naprzemiennie. Podczas ugniatania masujemy pojedyncze mięśnie i poszczególne ich grupy. Ugniatanie przyspiesza usuwanie "produktów zmęczenia" z mięśni, a co za tym idzie – przywraca sprawność zmęczonemu mięśniowi, pobudza włókna mięśniowe do skurczu, które wypychają. płyny międzytkankowe, a w ich miejsce napływają nowe substancje odżywcze. Ugniatanie podnosi napięcie mięśni i odżywianie, co zapobiega zanikom mięśniowym, zwiększa elastyczność ścięgien, sprzyja rozciąganiu przykurczonych powięzi. Ugniatanie jest traktowane jako bierna gimnastyka dla mięśni i naczyń, dlatego tez stosuje się je w czynnościowej niewydolności mięśni. Sprzyja przyspieszeniu procesów regeneracyjnych uszkodzonych mięśni

 


Film o nr "06"
wykonanie: monia84
opis: Ugniatanie podłużne, wykonane chwytem kleszczowym (szczypcowym). Pobudza włókna mięśniowe do skurczu, przyspiesza usuwanie "produktów zmęczenia" z mięśnia, zwiększa elastyczność ścięgien, działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy.

 


Film o nr "07"
wykonanie: trart
opis: Sekwencja Integrująca przy masażu pleców. Ruch rozpoczyna się u podstawy szyi, oburącz stopniowo lekko układamy dłonie i przedramiona płasko wzdłuż kręgosłupa aż do kości krzyżowej, nastepnie z lekkim naciskiem ręce rozchodzą sie na boki ciała i po nich spływają w kierunku ramion, przegłaskanie łopatek i rąk pacjenta aż do dłoni i powrót w kierunku szyi po zewnetrznej stronie ramion i barkach, ruch zakończony jest lekkim muśnięciem palcami karku. Ruch ten daje odbiorcy poczucie zintegrowania całych pleców, relaksuje i usuwa napięcia.

 [page-break]

Film o nr "08"
wykonanie: GRENNON
opis: Rozcieranie ośmioma palcami obu rąk twarzy w czterech pasmach. Chwyt wykonywany jest na mięśniach twarzy od nasady nosa pod oczami po kościach jarzmowych, od skrzydełek nosa, przez policzki do uszu, od kącika ust do kąta żuchwy, od środka brody po krawędzi żuchwy do kąta żuchwy. Ręce prowadzone są oburącz i jednocześnie. Chwyt ten jest znakomicie odbierany przez pacjentów jako głęboko relaksujący oraz spełnia swoje właściwości jako efekt terapeutyczny.

 


Film o nr "09"
wykonanie: piter19840
opis: Jest to klasyczna technika masazu Lomi Lomi.glaskanie o charakterze rozciagajacym na miesniach prost. grzbietu ze sprowadzeniem ruchu na gorna czesc pasma biodrowo piszczelowego.Powrot odbywa sie w linii wzdluz linii pachowej.

 


Film o nr "10"
wykonanie: piter19840
opis: Jest to kolejna podstawowa technika Lomi Lomi,tym razem obszar objety masazem to gorna polowa kkg pacjenta,boczna strona ciala w obszarze linii pachowej ze sprowadzeniem ruchu na pasmo biodrowo piszczelowe,powrot odbywa sie w tym samym pasmie.

 


Film o nr "11"
wykonanie: remco
opis: Film pokazuje technikę oklepywania miotełkowego. wbrew pozorom jest to technika wymagająca wprawy i umiejętnego kontrolowania ruchu rąk, tak by w odpowiedni sposób oddziaływać na ciało pacjenta palcami rąk. Wolne oklepywanie jest przyjemne i relaksuje natomiast szybkie i mocne może być bolesne, silnie pobudza krążenie krwi i limfy oraz "rozbija" tkankę tłuszczową.

 [page-break]

Film o nr "12"
wykonanie: cyborg01
opis: Uciski robaczkowe" są kombinowaną techniką rozluźniającą. Zastosowane są  głaskanie i uciski. Stojąc za głową klienta, układamy dłonie wzdłuż kręgosłupa na wysokości C7. Wykonujemy powolne głaskanie i jednocześnie "gęsto" uciskamy trzecimi paliczkami. Po dotarciu do poziomu kości krzyżowej rozpoczynamy powrót naprzemiennie uciskając mięśnie przykręgosłupowe. Całość kończymy zejściem na wały mięśni czworobocznych.

 


Film o nr "13"
wykonanie: rehabilitant
opis: Film przedstawia formę zabawy, szczególnie dla naszych dzieci. Nie zawsze musimy być aż tak "profesjonalni". Radość i uśmiech jest podstawą  do zdrowia i szczęścia. Pozdrawiam 🙂

 


Film o nr "14"
wykonanie: kulalukasz
opis: Chwyt rozcierania-porzeczne. Chwyt wykonuje w kierunku do pachowym obiema dłonmi po jednej stronie grzbietu wykonując ruchy spiralne  wykorzystując  do rozcierania stawy nadgarstkowe.

 


Film o nr "15"
wykonanie: trabka
opis:
Głaskanie choinkowe. Wykonujemy je na grzbiecie dwoma rękami jednocześnie. Głaskanie wykonujemy całymi dłońmi. Rozpoczynamy na C7 kończąc na kości krzyżowej. Przy ostatnim paśmie zawracamy i głaszczemy po mięśniach przykręgosłupowych, a następnie okrążamy łopatki kończąc zakończeniem pętlowym. Jest bardzo miłe w odczuciu 🙂

 [page-break]

Film o nr "16"
wykonanie: trabka
opis:
Rozcieranie kresy karkowej dolnej. Czterema palcami zgiętej dłoni opracowujemy kresę karkową dolną po stronie lewej a następnie prawej, posuwając się od wyrostka sutkowatego  do otworu potylicznego z możliwością powrotu do wyrostka sutkowatego. Drugą rękę układamy na czole pacjenta, stabilizując głowę. Szczególnie polecane w odkręgosłupowych bólach głowy.

 


Film o nr "17"
wykonanie: trabka
opis: Oklepywanie "stakato". Wykonujemy je na karku  uderzając rytmicznie opuszkami wszystkich palców po całej powierzchni karku. Palce pracują naprzemiennie, co przypomina bardzo szybką grę na pianinie.

 


Film o nr "18"
wykonanie: trabka
opis: Ugniatanie esowate. wykonujemy dwoma kciukami. Rozpoczynamy od wysokości siódmego kręgu szyjnego z boku kręgosłupa. Przesuwamy palec znajdujący się bliżej głowy, z zagarnięciem  fałdu poniżej drugiego palca. Następnie zmieniamy czynności palców. Tak postępując dochodzimy do kości krzyżowej. Następnie przystępujemy do ugniatań po drugiej stronie kręgosłupa. Trzecie pasmo wykonujemy w ten sposób, że kręgosłup znajduje się pomiędzy naszymi kciukami.

 


Film o nr "19"
wykonanie: monia84
opis: Głaskanie kończyny dolnej dłońmi i przedramionami, opracowanie stawu skokowego i kolanowego. Masaż ten ma na celu: wyrównanie napięcia mięśni kończyny dolnej, poprawę funkcji stawu, zmniejszenie mikroobrzęków, działa odprężająco i rozluźniająco.

[page-break]

Film o nr "20"
wykonanie: czuczu27
opis:
Jest to najczęściej stosowana technika Każdy masaż rozpoczynamy i   kończymy głaskaniem W niektórych schorzeniach jest to jedyny chwyt możliwy do wykonania Działanie głaskania polega na mechanicznym usunięciu złuszczonego naskórka i wydzieliny gruczołów skory oraz na przepchnięciu krwi żylnej i chłonki w kierunku dosercowym Dzięki naprzemiennemu zwężaniu się i rozszerzaniu światła naczyń następuje pobudzenie układu krążenia. ustępują zastoje i obrzęki. Przyspiesza się Wchłanianie krwiaków powstałych na skutek urazów.

 


Fil o nr "21"
wykonanie: lamarial
opis: Rozcieranie strony wierzchniej stopy. Chwyt polega na rozcieraniu kciukiem ruchem kolistym przestrzeni pomiedzy ścięgnami na stronie powierzchniowej stopy. Zaczyna sie u podstawy Palucha i przesuwa sie stopniowo do stawu skokowego. Powtarza się go 4 x pomiedzy wszystkimi palcami. Rozlużnia on mięśnie Stopy i drnuję limfe z tego obszaru.

 


Film o nr "22"
wykonanie: syimia
opis: Stosowany jest w celu rozluźnienia napięć występujących w trudnodostępnym mięśniu podłopatkowym. Rękę pacjenta kładziemy "na policjanta" na jego grzbiecie, masażysta jedną ręką podtrzymuje bark, drugą wsuwa pod łopatkę od przyśrodkowego jej brzegu i wykonujemy rozcieranie i wibrację. W tym chwycie można również opracować kąt dolny łopatki.

 


Film o nr "23"
wykonanie: syimia
opis:
  Ugniatanie "esowate" – nazwa pochodzi od kształtu fałdu skórnego,który się tworzy w czasie wykonywania tej techniki. Ugniatanie wykonujemy dwoma kciukami, na mięśniach przykręgosłupowych. Wyk. ugniatanie przenosząc palec znajdujący się niżej, to samo robimy później z nieruchomym wcześniej palcem.Technikę tą można wykonywać dogłowowo lub doogonowo.

[page-break]

Film o nr "24"
wykonanie: syimia
opis:
"ustawianie kręgosłupa – spychacz". Palec wskazujący i środkowy prawej ręki układamy w "widełki" w rynnie anatomicznej,tuż przy kości krzyżowej. Palce są skierowane w stronę stóp i służą jako prowadnice przesuwające się wzdłuż rynny. Pozostała część dłoni leży płasko tak, że przy ruchu też tworzy ucisk na skórę. Ręka lewa jest ustawiona pionowo, prostopadle do skóry i względem prawej ręki, oddalona ok 1cm od opuszek jej palców . Lewa ręka naciska pionowo, wgłąb,działa jak spychacz – odsuwa tkankę tłuszczową, aby umożliwić jak najgłębszy kontakt palcom drugiej ręki, a z drugiej strony, tenże spychacz naciska po kolei na wyrostki kolczyste, żeby aktywować "pompę" dyfuzyjną. Technika ta pochodzi z masażu Breussa.

 


Film o nr "25"
wykonanie: 1izabella1
opis: głaskanie pionowe przedramieniem- dzięki tej technice uzyskujemy rozluźnienie mięsni  i z mniejeszenie napiecia tkankowego. Głównym zadaniem głaskań jest usuniecie zrogowaciałego naskórka co powoduje udrożnienie porów skórnych co z kolei wpływa znacząco na wentylację skóry. Działa silnie przeciwbólowo.

 


Film o nr "26"
wykonanie: biały
opis: Przegłaskanie z chwytem rozcierająco- rozciągającym  na mięśnie przykregosłupowe. Chwyt rozciągający z uciskiem i lekkim tarciem prowadzony w kierunku dogłowowym, następnie zejście po talerzu biodrowym na boki

 


Film o nr "27"
wykonanie: dota
opis: rozcieranie mm karku oraz górnego pasma m. czworobocznego,obniżenie pobudliwości nerwów ( działanie przeciwbólowe), uaktywnienie miejscowego przepływu krwi i limfy.

[page-break]

Film o nr "28"
wykonanie: olgasandra
opis:
Sprawdzamy czy punkty spustowe (w tym przypadku na karku) są zablokowane. Jeżeli są,  uciskiem sprawdzamy czy tkanka się przesuwa.  Jeżeli jest blokada, pogłębiamy nacisk, następnie "odrywamy" skórę od powięzi. Jest to dość nieprzyjemne uczucie ale gwarantuje sukces. Następnie rolujemy.

 


Film o nr "29"
wykonanie: czuczu27
opis: Ten rodzaj głaskania wykonujemy oburącz grzbietową strona palców lewa ręka po lewej stronie a prawa po prawej od kości krzyżowej w kilku pasmach do linii pachowej poczym wyrostków barkowych łopatki i do c7 tego rodzaju głaskania zaliczamy do bardzo łagodnych.

 


Film o nr "30"
wykonanie: czuczu27
opis: Dwoma rekami jednocześnie, jedna po lewej, druga po prawej stronie kręgosłupa, wykonujemy głaskania Rozpoczynając za każdym razem od kości krzyżowej, kończymy na coraz wyższych segmentach Przy ostatnim paśmie wchodzimy na szyje, zawracamy i, głaszcząc po walach mięśni czworobocznych, dochodzimy do stawów ramiennych, a następnie zakręcamy, okrążając łopatki od zewnątrz.

 


Film o nr "31"
wykonanie: dota
opis: rozcieranie mm grzbietu w okolicy podłopatkowej, w celu zwiększenie elastyczności mięśni, ścięgien oraz całego aparatu więzadłowo-stawowego.

 [page-break]

Film o nr "32"
wykonanie: Macix
opis:
Witam mam do zaprezentowania  jedna z najbardziej uniwersalnych technik ugniatania tzw "FALA". Uważam ze jest to bardzo wszechstronna technika która można użyć na każdej części ciała choć nie na każdej jest możliwe w pełni jej wykonania gdyż bardzo ważnym elementem jest oderwanie tkanki mięśniowej od kośća ale ten element jest tylko możliwy na kończynach górnych i dolnych bardzo często mylona z ugniataniem podłużnym a jest to w ogóle inna technika gdyż najważniejsze jest w niej uniesienie tkanki mięśniowej (nie wszedzie możliwe do wykonania ) i prowadzenie pomiędzy dwoma rekami tak alby wal skórno mięśniowy był pomiędzy nimi naprzemiennie pracujemy rekami ruch skręcenia nie możne być zbyt duży bo wyślizgnie nam się brzusiec mięśnia wydaje mi się ze jeśli chodzi o w pełni prawidłowe wykonanie to technicznie jest to jedna z trudniejszych  technik.

 


Film o nr "33"
wykonanie: anna.p
opis:  Chwyt głębokiego rozcierania w zastosowaniu na mięśniach łopatki i podłopatkowych.tzw chwyt rozcierania grabiowe. Dłoń oparta na kłębie, palce uniesione i zgięte prostopadle do mięśnia.

 


Film o nr "34"
wykonanie: tomaszbudzinski
opis: Ugniatanie wykonujemy między kłębem jednej a piąstką drugiej ręki. Płasko ułożone paliczki zapobiegają zbyt mocnemu punktowemu naciskowi. Opracowujemy najpierw jedną, a potem drugą stronę kręgosłupa. Posuwamy się  pasmami, przy czym pierwsze rozpoczynamy od kości krzyżowej i kończymy na siódmym kręgu szyjnym, każde następne bocznie od poprzedniego z dojściem do wałów mięśni czworobocznych, kolejne do wyrostków barkowych i ostatnie do dołów pachowych.
Ugniatanie to stosuję w momencie kiedy klient ma zbyt "zwartą konstrukcję" 🙂 żeby zastosować ugniatanie między czterema palcami a kciukiem. Masuję sporo osób uczęszczających regularnie na siłownię, którzy bardzo chwalą sobie to ugniatanie jako technikę relaksacyjną.

 


Film o nr "35"
wykonanie: tomaszbudzinski
opis:
Opracowujemy najpierw kręgosłup, kość krzyżowa – siódmy krąg szyjny i wracamy. Potem mięśnie przykręgosłupowe od kości krzyżowej do siódmego kręgu szyjnego, nie odrywając ręki zgłaskujemy z powrotem w kierunku kości biodrowej i wibrujemy po drugiej stronie kręgosłupa w takim samym paśmie.
To chyba ulubiona technika wszystkich masażystów, doskonale odpręża i w ogóle nie męczy 🙂 Ale poważnie mówiąc – staram się ją stosować tak często jak to możliwe, to zdecydowanie mój ulubiony chwyt. 

 [page-break]

Film o nr "36"
wykonanie: ankow
opis:
Ugniatanie dośrodkowe – wykonuje się chwytem szczypcowym oburącz naprzemiennie, w 8 pasmach układających się od obwodu do pępka.

 


Film o nr "37"
wykonanie: ankow
opis: Rozcieranie punktowe – przeprowadza się opuszkami kciuków równocześnie po obu stronach kręgosłupa albo łokciem, najpierw po jednej stronie, a potem po drugiej. Wykonuje się miejscowo ruchy okrężne, następnie przesuwa się palce lub łokieć ok. 2-3 cm w górę, rozciera się punktowo itd. aż do karku. Masowanie odbywa się z dołu do góry i z powrotem. Rozcieranie łokciem stosuje się u sportowców o dużej masie mięśniowej.

 


Film o nr "38"
wykonanie: ankow
opis: Głaskanie przedramionami grzbietu i mięśni przykręgosłupowych.

 


Film o nr "39"
wykonanie: ankow
opis: Piłowanie duże mięśni przykręgosłupowych – przeprowadza się kciukami i palcami wskazującymi zwracając ręce stronami grzbietowymi do siebie.

 [page-break]

Film o nr "40"
wykonanie: tomaszbudzinski
opis: Technika: rozcieranie kresy karkowej dolnej. Doskonale rozluźniający ruch. Palce lekko ugięte w celu głębszego opracowania. Poruszamy się oburącz od otworu potylicznego w kierunku wyrostków sutkowatych.

 


Film o nr "41"
wykonanie: trabka
opis:
Mieszenie na karku – wykonujemy w jednym paśmie od wysokości 7 kręgu szyjnego do otworu potylicznego w kierunku przeciwnym do przepływu krwi żylnej. Chodzi o uzyskanie efektu rozciągnięcia tkanek w odcinku szyjnym.

 


Film o nr "42"
wykonanie: Slowhand
opis: Chwyt  rozciągająco-rozcierający-ugniatający wykonuje od okolicy dolnego odcinka kręgosłupa na kości krzyżowej po wałach mięsni przykręgosłupowych do okolicy C7. Ręce w trakcie wykonania chwytu są delikatnie splecione palcami, rozciąganie występuje w momencie odsunięcia od siebie nasady dłoni  rozcieranie w skutek spiralnie wykonywanych ruchów przypominające nieco lustrzane odbicie ręki lewej do prawej lub odwrotnie a ugniatanie w skutek zbliżenia do siebie nasad a w zasadzie to krawędzi dłoni palca małego i zebrania fałdu skórnego. Moje obserwacje tego chwytu jest takie ze  jest on bardzo silnie rozgrzewający mimo tego ze stosuje go w wolnym rytmie z bardzo dużą subtelnością i delikatnością  Chwyt ten wykonany zbyt mocno może kołysać pacjentem co może wprawiać w delikatne rozdrażnienie.


autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze