Anatomia
Portret użytkownika Rafał Uryzaj

Mięśnie fazowe i toniczne

W myśl tego, iż kluczem każdej budowli są solidne fundamenty chciałbym wrócić do podstaw takich nauk jak anatomia, fizjologia czy patofizjologia aby przypomnieć aspekty, które wydają się ważne w trakcie pracy terapeutycznej. Dzisiejszym tematem będą rodzaje mięśni pod kątem ich funkcji.

Czepiec ścięgnisty jest swojego rodzaju zwieńczeniem taśmy powierzchownej tylnej (wraz z mięśniem czołowym). Ten rejon, nieco pomijany w terapii może zaowocować świetnymi efektami terapeutycznymi. Transmisje napięć z czepca ścięgnistego mogą przekładać się na całą tylną taśmę co potwierdzają prowadzone przeze mnie badania tego rejonu.

Portret użytkownika Redakcja

Mięsień krawiecki - video


Portret użytkownika Redakcja

Mięsień pośladkowy średni

Anatomia:

Szeroki, pierzasty mięsień, rozpościera się między kresą pośladkową przednią a tylną talerza kości biodrowej, jego włókna zbiegają się w stronę krętarza większego kości udowej przyczepiając się do jego wierzchołka i powierzchni bocznej. Z tyłu jest przykryty przez m. pośladkowy wielki, z przodu przez m. napinacz powięzi szerokiej, a w części środkowej i górnej przykryty jest na dużej powierzchni przez powięź pośladkową, a sam przykrywa gluteus minimus

Funkcja:

Portret użytkownika Rafał Uryzaj

Mięśnie podpotyliczne

Dlaczego poruszam ich temat?