Portret użytkownika Redakcja

Refleksologia - Dougans Inge

Refleksologia - Inge Dougans

Inge Dougans jest autorką wielu znanych prac na temat refleksologii, np. The Complete Illustrated Guide to Reflexology oraz The Big Little Book of Reflexology. Szefuje Międzynarodowej Szkole Refleksologii i Terapii Meridianów z siedzibą w RPA i filiami na całym świecie, w tym Wielkiej Brytanii, USA i Australii.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat refleksologia stała się uznaną formą medycyny naturalnej, uzyskującą powszechną aprobatę na Zachodzie. Wyrosła ona ze znacznie starszego systemu: tradycyjnej chińskiej medycyny (TCM).

Praktyka TCM, która powstała kilka tysięcy lat temu, obejmuje akupunkturę i jest zachowywana oraz nieustannie rozwijana do dnia dzisiejszego. Zawiera określone techniki diagnostyczne i zasady terapeutyczne oparte na interpretacji fizjologicznych funkcji oraz patologicznych zmian w ludzkim ciele, której dokonuje terapeuta.
Refleksologia, podobnie jak akupresura, polega na uciskaniu określonych punktów i pobudzaniu w ten sposób potencjału samoleczenia organizmu. W refleksologii punkty te znajdują się jednak nie na całym ciele, ale głównie na stopach, refleksolodzy stosują również specyficzne techniki masażu. Choć terapia ta wywodzi się ze starożytnych wschodnich form leczenia, nowoczesna refleksologia rozwijała się głównie na Zachodzie. Kiedy po raz pierwszy pojawiła się w naszym obszarze kulturowym, tradycyjna chińska nauka o kanałach energetycznych, czyli meridianach, oraz związanych z nimi punktach ucisku, nie była powszechnie znana. Dlatego właśnie refleksolodzy niezależnie rozwinęli własną interpretację stref energetycznych w ciele oraz odpowiadających im punktów ucisku. Znajomość dziesięciu stref refleksologicznych stanowi z pewnością wielką pomoc w praktyce refleksologii, jednak lepsze zrozumienie przebiegu kanałów energetycznych możemy uzyskać, odwołując się do TCM.


Inga dougans o sobie:
Praktykuję i nauczam refleksologii od ponad 25 lat. W tym czasie jasno uświadomiłam sobie, że elementy tradycyjnej medycyny chińskiej mogą, a wręcz powinny odgrywać zasadniczą rolę w skutecznej praktyce refleksologii. Na przykład przy diagnozowaniu podstawowej przyczyny dolegliwości czy choroby pacjenta chiński system meridianów jest bardziej precyzyjny niż dziesięć stref refleksologicznych. Czas najwyższy, aby refleksolodzy na nowo przyjrzeli się wschodnim korzeniom reflek-sologii i korzystali z tego starożytnego dziedzictwa, udoskonalając w ten sposób swoją praktykę.
Istnieje także inna, niezwykle istotna część refleksologii, której jestem wielką orędowniczką, a która nie stanowi elementu tradycyjnego systemu, mianowicie dieta. Refleksologia, podobnie jak wiele innych rozpowszechnionych dzisiaj naturalnych terapii, nie może być z powodzeniem stosowana bez zwracania uwagi na to, jak każdy z nas się odżywia. To, co jemy, ma ogromny wpływ na ogólny stan naszego organizmu, jak również na to, jak reaguje on na terapię. Niezbyt dobre nawyki żywieniowe sprawiają, że blokady* w meridianach i choroby nasilają się i ciału trudniej jest je wyeliminować. Dlatego właśnie częścią leczenia powinna być troska o dietę pacjenta, a szczególnie poziom cukru we krwi oraz równowagę kwasowo-zasadową, ponieważ jeśli w organizmie jest zbyt dużo kwasów, jest on bardziej podatny na choroby i urazy. Jeżeli podejmiemy konkretne działania w celu zachowania zdrowia, dużo łatwiej będzie wyleczyć chorobę lub jej zapobiec.

Od wielu lat uczę i praktykuję tego rodzaju nowe, zintegrowane nastawienie do refleksologii, łączące TCM i dietę. Międzynarodowa Szkoła Refleksologii, którą założyłam, ma oddziały na całym świecie i z wielkim powodzeniem naucza się w nich tego właśnie podejścia. Wielokrotnie słyszałam od różnych terapeutów, jak zrozumienie roli TCM oraz diety sprawiło, że stali się bardziej skutecznymi refleksolo-gami. Nadszedł czas, aby upowszechnić tę wiedzę, dlatego zdecydowałam się napisać książkę. W rozdziale l przyjrzymy się historii refleksologii oraz temu, jak rozwinęła się ona w system terapeutyczny, który znamy dzisiaj; rozdziały 2 i 3 przybliżą zasady medycyny chińskiej i ukażą, jak można je stosować w refleksologii, aby skuteczniej leczyć; w rozdziale 4 omówiłam tradycyjny chiński system pięciu elementów i 12 meri-dianów z perspektywy zachodniej oraz zinterpretowałam tradycyjne właściwości ognia, ziemi, metalu, wody i drewna dla współczesnego człowieka; rozdział 5 zawiera mapy receptorów na stopach, a szósty studium anatomii, struktury oraz różnych chorób stóp; wreszcie rozdział 7 ukazuje, jak wszystko to składa się w całość i na czym polega pełne leczenie refleksologiczne.
Mam nadzieję, że książka ta przyczyni się do zrozumienia refleksologii i że ten zintegrowany system przyniesie pożytek terapeutom i pacjentom na całym świecie, pomagając im z jednej strony zachować zdrowie, a z drugiej - leczyć choroby.
Życzę wszystkim dużo zdrowia i radości płynącej z dobrego samopoczucia i ogromnej energii.

Inge Dougans

 • w górę
  80%
 • down
  20%

Komentarze

Portret użytkownika staho86

czysta magia czary mary :)

czysta magia czary mary :)

 • w górę
  25%
 • down
  75%
Portret użytkownika ulika

Bardzo dobra lektura, świetna

Bardzo dobra lektura, świetna metoda.

Jestem po refleksoterapii stóp, w moim organizmie zachodzą zmiany, a nawyki zywieniowe, higiena życia dają poczucie szczęścia i siły (energii).

Jeszcze 2-3 lata wstecz powiedziałabym, że TCM to medycyna dla Chińczyków. Dzisiaj wiem, że TCM jest przyszłością. Austria np. wprowadziła obowiązek dla nauczycieli odbycia kursu pomocy przedmedycznej - digitopresury (akupresury) Polecam lekturę małego poradnika Pani Hermine Tenk " Natychmiastowa pomoc poprzez akupresurę".

 

 • w górę
  50%
 • down
  50%
Portret użytkownika staho86

rosna rogi i ogon??

rosna rogi i ogon??

 • w górę
  0%
 • down
  100%
Portret użytkownika Marcin Banasiński

... obserwuję zachowanie i

... obserwuję zachowanie i złośliwość staho86 już od pewnego czasu i tak się zastanawiam co jest nie tak? Jakieś problemy emocjonalne, potrzeba akceptacji ... a może dowartościowania? Syndrom odrzucenia? Wszyscy już wiedzą, że staho86 nie toleruje terapii alternatywnych itp. „czary mary” jak zwykł nazywać terapie których ogarnąć nie potrafi … tylko po co tyle złości w jego wypowiedziach, nikt nie ocenia przecież tego w co On wierzy i co stosuje … ech.

Komentarze tego typu jak on i teraz ja tworzę nie wnoszą nic merytorycznego do tej i innych dyskusji. Myślę, że warto sobie odpuścić ataki na „czary mary” tym bardziej, że stało się to już nudne jak flaki z olejem a mnie jako twórcy tego serwisu nie zależy na takich użytkownikach monotonnie i jednostajnie piszących o tym samym w kółko …

Proponuję zatem, skoro serwis nie odpowiada – zmienić na inny, tak po prostu

pozdrawiam

Marcin Banasiński

 • w górę
  100%
 • down
  0%
Portret użytkownika staho86

widze banasinski ze rowniez w

widze banasinski ze rowniez w psychologa sie bawisz korespondencyjnie czy ezo.tv nocami ogladasz?

skoro stworzyles ten serwis to powinienes wiedziec ze beda tutaj wystepowac rozne opinie jak ci nie lezy moja opinia twoja sprawa malo mnie interesuje twoje zdanie nie jestes zadnym autorytetem epoka sie zmienila jest wolnosc slowa jak ci sie nie podoba to droga wolna granice otwarte a poki co ciesz sie moimi komentarzami 

kazdy kto stosuje refleksologie stop do leczenia szeregu schorzen zwiazanych z narzadami wewnetrznymi jest OSZUSTEM!!!!!! czlowiek ktory choruje bedzie szukal pomocy i wyda kazda kase zeby tylko sie wyleczyc lub chociaz poczuc dobrze i uwazam za dranstwo wykorzystywanie naiwnosci chorych ludzi.

dlatego wez te swoje glupawe komentarze trzymaj w swojej...........glowie 

miales szanse wypowiedziec sie merytorycznie na temat i co? no wlasnie nic bo malo wiesz tylko wierzysz w cuda wianki pozdro bez odbioru

 • w górę
  0%
 • down
  100%
Portret użytkownika Marek Kowalcze

Opinie mogą być różne i nawet

Opinie mogą być różne i nawet powinny być a tylko krowa nie zmienia poglądów]

Ja na początku bardzo wierzyłem w koncepcje energetyczne, później mniej następnie w ogóle a jeszcze później czyli teraz jeszcze inaczej zupełnie to widzę w każdym razie jak najbardziej dopuszczam do siebie informacje że te czy inne praktyki mogą działać i to całkiem nieźle chodź z różnym niekiedy efektem.

Nie ma dziś metody która wyjaśniała by w pełni mechanizm swojego działania oczywiście ucząc się jesteśmy 100% przekonani że to wszystko jest tak jak założenia teoretyczne ale później analizując naszą praktykę z pacjentami, doniesienia badaczy czy teoretyczne założenia innych metod dochodzimy do różnych wniosków i nabieramy inny stosunek do tematu.Czasami występują sprzeczne ze sobą metody ale jednak w efekcie działają]

Na portalu powinniśmy dyskutować ale nie tolerować chamstwa.

Pozdrawiam

Marek

 • w górę
  100%
 • down
  0%
Portret użytkownika Rafał Uryzaj

Czytam kolejny raz wypowiedzi

Czytam kolejny raz wypowiedzi Pana Staho86 i dochodzę z kolegą redakcyjnym Marcinem do jednego wniosku. Portal został stworzony m.in po to aby prowadzić tutaj dyskusje. Każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie, nawet jeśli są kontrowersyjne. Po to jest wolność słowa aby takie dyskusje mogły mieć miejsce.

Panują jednak pewne zasady, a nazywają się one dobrym wychowaniem, manierami czy po prostu szacunkiem dla innych wypowiadających się na forum.

Po wielu wiadomościach prywatnych w tej sprawie, a także jak widać też głośnym sprzeciwie dla chamstwa na łamach naszego portalu postanowiliśmy, że będziemy moderować takie wypowiedzi.

Konstruktywnej dyskusji mówimy tak, ale braku elemantarnych zasad wychowania stanowcze NIE! Nasz portal ma edukować od kątem merytorycznym, a także kształtować i propagować porządane postawy masażystów w naszej branży. Osobom, które tego nie rozumieją lub nie reprezentują sobą takich wartości mówimy grzecznie "Dziękujemy"

Pozdrawiam

Rafał Uryzaj

 • w górę
  100%
 • down
  0%
Portret użytkownika motyl7

Temat glówny Refleksologia:

Temat glówny Refleksologia: :)

Moim zdaniem metoda kontrowersyjna, jestem masażystą od kilku juz lat i nigdy niewieżyłam w tego typu terapie.  Zmieniłam jednak zdanie, będąc pod wrażeniem pewnego filmu, pokazywał on terapie w prywatnym gabinecie refleksologa w Wietnamie. Niby nic w tym dziwnego, ale terapeuta ten dotykając stóp klienta bez wcześniejszej rozmowy, potrafił powiedzieć jakie on ma choroby. Przykładowo dotykając dużego palca omówił jego problemy w odcinku szyjnym.  Byłam zaskoczona jaką musi mieć wiedzę i wyczucie w opuszkach palców ten terapeuta aby wiedzieć takie rzeczy. Od tego czasu zastanawiam się nad szkoleniem z refleksologii. 

Myślę że aby być dobrym refleksologiem, trzeba zrobić wiele szkoleń, a najlepiej było by uczyć się od refleksologa który ma dużą praktykę. 

Tak jak są różni masażyści, zapewne są różni refleksolodzy, stąd mogą być i słuszne zdania na temat nie działania tej metody. 

Pozdrawiam

 • w górę
  100%
 • down
  0%