Udostępnij

Magia delfinów

Grupa lekarzy, fizjoterapeutów i zootechników uruchamia pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacyjny z delfinami. Będą w nim leczone  dzieci oraz osoby dorosłe cierpiące na choroby neurologiczne, psychiczne,  onkologiczne oraz kobiety z nieprawidłowym przebiegiem ciąży. Wieczorami chętni będą mogli popływać z tymi sympatycznymi ssakami. Organizatorzy poszukują inwestorów, współwłaścicieli oraz sponsorów dla delfinarium.  
     

Magia delfinów

Grupa lekarzy, fizjoterapeutów i zootechników uruchamia pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacyjny z delfinami. Będą w nim leczone  dzieci oraz osoby dorosłe cierpiące na choroby neurologiczne, psychiczne,  onkologiczne oraz kobiety z nieprawidłowym przebiegiem ciąży. Wieczorami chętni będą mogli popływać z tymi sympatycznymi ssakami. Organizatorzy poszukują inwestorów, współwłaścicieli oraz sponsorów dla delfinarium.  
     
Mając trzy lata Maciek Nita z Janowa Lubelskiego przestał recytować wierszyki, śpiewać piosenki, mówić a potem spać. Odpoczywał tylko  dwie-trzy godziny na dobę. Po wielu badaniach okazało się, że cierpi na autyzm. Dla rodziców to był szok.

Syn fizycznie  rozwijał się  prawidłowo, ale porozumieć się z nim było bardzo trudno. Bał się wielu rzeczy np. chodzenia po schodach, nie potrafił sam się ubrać, za to godzinami obracał w palcach niewielkie przedmioty – mówi Zbigniew Nita, ojciec Maćka.
Tradycyjne metody leczenia  nie pomagały więc Maciek trafił do delfinarium w Muzeum Morskim w  Kłajpedzie na Litwie. Tam rozpoczęto pilotażowy program rehabilitacji dwójki dzieci autystycznych z delfinami.
W basenie pływało pięć butlonosów: Nana, Gloria, Łota, Nita i Argos. Maciej zamiast spokojnie zapoznawać się z delfinami i z daleka  popatrzeć jak baraszkują wskoczył do wody. Natychmiast zjawiła się Gloria. Po krótkim patrzeniu  sobie w oczy znajomość została zawarta. Maciek  głaskał delfina, chlapał go wodą, próbował mu włożyć rękę do pyska. Nie chciał wychodzić z basenu. Pobyt w Kłajpedzie rodzice Maćka oceniają jako przełom w życiu syna. Uspokoił się, sam zaczął chodzić po schodach, uśmiechać się, a w supermarkecie pcha sklepowy wózek.

Artysta, śpiewak i  akrobata

Delfiny są doskonałymi terapeutami, nikomu nie zrobią krzywdy.  Słyną z  inteligencji, delikatności, cierpliwości i wyrozumiałości. Rozumieją  że osoba, która nie umie poruszać kończynami jest niepełnosprawna więc obchodzą się z nią delikatnie  i wykonują powolniejsze ruchy. Jest to  wyższy poziom myślenia świadczący o obecności intelektu  i uczuć.  Delfiny potrafią odczuć nastrój człowieka.

Gdy po raz pierwszy butlonos podpłynął do moje córki cierpiącej na autyzm myślałam, że umrę o nią ze strachu. Był ogromny. Jednak  Ewelina się go nie bała. Od razu chwyciła zwierzaka  za płetwę i  dała całusa. Podczas terapii przyglądałam się wszystkim delfinom żyjącym w ośrodku. Każdy z nich miał inny charakter – mówi Małgorzata Szklosz z Katowic, matka 9-letniej Eweliny, rehablitowanej w Ośrodku Delfinoterapii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kozaczej Buchcie koło Sewastopola.

Przydzielony Ewelinie delfin uwielbiał wykonywać karkołomne skoki, a zwłaszcza podwójne, a nawet potrójne salta w przód. Gdy mu się znudziły stawał na ogonie, rozkładał płetwy piersiowe  i czekał na gromkie brawa. Był zręczny, zwinny, wytrzymały, sprytny, wszędobylski, z ciekawością badał  wszystko co lądowało w basenie. Wykazywał szczególne zdolności do wynajdywania smakołyków. Potrafił w oka mgnieniu wsadzić dziób do wiaderka z rybami i porwać kilka sztuk. Nieustannie domagał się pieszczot. Był niezwykle chętny do pracy.  Natomiast jego kolega uchodził za artystę. Bardzo lubił malować. Gdy tylko zobaczył przed sobą kartkę papieru i pędzel natychmiast zabierał się do pracy. Rysował różne abstrakcyjne kształty robiąc przy tym dużo hałasu.  Przeważnie malował ok. 15  minut, potem kładł pędzel na brzegu i odpływał. Ponieważ posiadał „talent wokalny”, wspólnie z pacjentem urządzał przeróżne koncerty. Jego piski, cmokania i jęki wspólnie z dziecięcym głosem roznosiły się po całym ośrodku. Aby rozbawić malucha tworzył ogromne wodne fontanny oraz wydmuchiwał wielkie bańki wodne. Za wszelkie usługi żądał gratyfikacji w postaci pieszczot, a aportowane przedmioty  oddawał za ryby.  Podczas wygłaszania mu nauk moralnych ziewał lub zasypiał.  Kolejnego morskiego terapeutę pani Małgorzata uznała za niezawodnego opiekunka.  Cierpliwie znosił wiązanie wstążek  na płetwach i zakładanie ringo na nos. Nic nie było w stanie  odwrócić jego uwagi od dziecka przebywającego w wodzie.  W skupieniu opływał  pacjenta, bacznie go obserwując. Miał nieposkromiony apetyt, opychał się rybami bez opamiętania. Natomiast ostatni z nich był bardzo gadatliwy więc stanowił doskonałego  kompana do rozmów. Lubił, gdy maluchy czytały mu bajeczki i  opowiadały swoje przygody. Rozmawiając z nimi wydawał głośno różne gwizdy i  klekotania.  Przytakując głową zachęca  podopiecznych do długich zwierzeń.

Córka była zachwycona tymi zabawami.  Płakała, gdy miała wyjść z basenu. Kilka dni po przyjeździe do domu zauważyłam, że bardziej reaguje na  otocznie. Uśmiecha się,  bawi lalkami i układa klocki. Kupiłam jej bajkę  z rysunkami delfinów. Prawie w ogóle się z nią nie rozstaje. Nawet zasypia trzymając ją  w ręku. Dzieci autystyczne żyją we własnym zniekształconym  chorobowo świecie. Jest on pełen urojeń i lęków. Izolują się od otoczenia, nie reagują  na prośby ani polecenia opiekunów.  Ogromnym sukcesem terapeutycznym jest  doprowadzenie  do tego, że dziecko autystyczne wykonuje  określone zadania lub nawiązuje  kontakt wzrokowy z opiekunem – dodaje pani Małgorzata.

To nie cud

Delfinoterapia polega na zabawach dzieci z delfinami, w czasie których ultradźwięki emitowane przez te ssaki przenikają przez ludzkie ciało. Delfiny  ciekawi u człowieka wszystko co odbiega od normy np. protezy czy nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje ultradźwięki regenerujące zniszczone komórki oraz tkanki. W czasie zabaw z delfinami zwiększa się u człowieka wydzielanie endorfin, czyli hormonów, które m.in. zmniejszają uczucie bólu, głodu i poprawiają nastrój. To właśnie dlatego w obecności delfina  nawet  trudne i bolesne ćwiczenia dzieci wykonują szybciej i łatwiej  oraz robią większe postępy w terapii. Częstotliwość dźwięków wydawanych przez te morskie ssaki powoduje poprawne rozchodzenie się impulsów elektrycznych w mózgu, zwłaszcza u dzieci cierpiących na autyzm oraz porażenie mózgowe. Podczas pływania z delfinami  następuje również zwiększenie produkcji limfocytów T, niezbędnych do utrzymania prawidłowego  poziomu odporności organizmu.
Efekt terapii okazał się rewelacyjny, zwłaszcza u dzieci  cierpiących na autyzm. Maluchy, które nie potrafiły wypowiedzieć ani jednego słowa, po zabawach z delfinami normalnie mówią, czytają i reagują na otoczenie. Obecnie w delfinariach rehabilitowani są pacjenci cierpiący na ok. 80 chorób, zwłaszcza psychicznych, neurologicznych i onkologicznych.

Delfinoterapia w Polsce

Obecnie na świecie są trzy takie profesjonalne ośrodki. Kolejny powstaje w Polsce w Ustroniu koło Cieszyna. Organizuje go grupa lekarzy fizjoterapeutów i zootechników. Chcą kupić 3,5 hektara gruntu, na którym  działają już dwa sanatoria, a potem dobudować przy nich delfinarium.  Sanatoria te maja podpisana umowę z NFZ.
-Podpisaliśmy wstępną umowę o kupnie delfinów, mamy biznes plan, cash flow, schemat koncepcyjno-funkcjonalny delfinarium, opracowane systemy: filtracji, zasalania, odsalania wody  oraz całą kadrę medyczną przeszkoloną do pracy z delfinami. Aby zdobyć jak najwięcej funduszy uruchomiliśmy sklep internetowy. Obecnie poszukujemy inwestorów współwłaścicieli oraz sponsorów dla delfinarium. W zamian za wniesienie kapitału oferujemy udziały w spółce.
-Trudno nam znaleźć inwestorów. Chcemy leczyć ludzi najbardziej poszkodowanych przez los. Dzieci ciepiące m.in. na autyzm, schizofrenię lub paranoje nie uśmiechają się ładnie przed kamerami telewizyjnymi, nie powiedzą sponsorowi dziękuję. Często są też bite przez rówieśników, wyśmiewane,  okradane i gwałcone. Ich los jest na prawdę bardzo ciężki i smutny  – mówi Aleksandra Piaścik z Katowic, jedna z organizatorek ośrodka.

Więcej informacji jest na

www.delfinoterapia.cuprum.pl 

tel. kom. 604 611-128
 


Udostępnij

Komentarze

komentarze