Udostępnij

W ostatnim dziesięcioleciu obserwujemy ogromny wzrost popularności wszelkich form aktywności fizycznej. Fakt, że jednocześnie odsetek otyłych i niesprawnych osób też wzrasta- zostawiam do oddzielnych rozważań (pogłębianie się przepaści między osobami bardzo aktywnymi a totalnym brakiem aktywności). Jak grzyby po deszczu w każdym większym mieście wyrastają kluby fitness, siłownie kierujące coraz bardziej zróżnicowaną ofertę do swoich klientów. Prawie każda średnia lub mała miejscowość również posiada co najmniej siłownię.

W ostatnim dziesięcioleciu obserwujemy ogromny wzrost popularności wszelkich form aktywności fizycznej. Fakt, że jednocześnie odsetek otyłych i niesprawnych osób też wzrasta- zostawiam do oddzielnych rozważań (pogłębianie się przepaści między osobami bardzo aktywnymi a totalnym brakiem aktywności). Jak grzyby po deszczu w każdym większym mieście wyrastają kluby fitness, siłownie kierujące coraz bardziej zróżnicowaną ofertę do swoich klientów. Prawie każda średnia lub mała miejscowość również posiada co najmniej siłownię.

Ruch jest coraz powszechniej w świadomości społecznej uważany za lekarstwo na wszelkiego rodzaju boleści fizyczne i psychiczne. Wiemy, że jest on również doskonałą profilaktyką. W związku z tym coraz większa ilość osób postanawia „wziąć się za siebie”. Nie da się ukryć, że obecny tryb życia- wielogodzinna praca przed komputerem, pozycja siedząca lub przebywanie w innych wymuszonych pozycjach, ogromny stres sprawiają, że wielu z nas cierpi na różnego rodzaju dysfunkcje- od zespołów przeciążeniowych po dyskopatie, różnego rodzaju choroby metaboliczne oraz układu krążenia. O ile w stanach ostrych i poważniejszych przechodzimy terapię u fizjoterapeuty, w końcu przychodzi czas na pewne „usamodzielnienie się” i wzięcie sprawy w swoje ręce. Oczywiście z zaleceniem indywidualnie dobranej aktywności fizycznej. I na takim gruncie powstała koncepcja Medycznego Trenera Personalnego, który wychodzi naprzeciw potrzebom takiego klienta.

O krótki wywiad przybliżający ideę pracy MTP (medycznego trenera personalnego) poprosiłam jedną ze szczecińskich trenerek Paulinę Jasińską.

Agnieszka Wietrzyńska (Serwis-Masażysta) : Kim jest medyczny trener personalny?

Paulina Jasińska: Medyczny trener personalny to osoba, której kompetencje pozwalają na diagnostykę aparatu ruchu, programowanie i przeprowadzanie jednostek treningowych, które mają charakter prozdrowotny. Działania medycznego trenera personalnego mają na celu nie tylko poprawę sylwetki i wyglądu zewnętrznego, ale także zwiększenie sprawności fizycznej i poprawianie wyników sportowych. Wiedza MTP pochodzi z różnych dziedzin: sportu wyczynowego, fizjoterapii lub medycyny sportowej.

A.W. : Jak wygląda ścieżka kształcenia, aby zostać MTP?

P.J. : Ścieżka kształcenia medycznego trenera personalnego zaczyna się od skończenia studiów wyższych na kierunku fizjoterapia, bądź wychowanie fizyczne. Następnie należy zdobyć specjalizację na studiach podyplomowych: medyczny trener personalny bądź ukończyć specjalistyczny kurs, który coraz częściej pojawia się w ofertach większych szkół kształcących instruktorów fitness i trenerów. Należy zwracać baczną uwagę na kadrę kształcącą – czy posiadają kwalifikację trenerów i fizjoterapeutów.

A.W. Jakie predyspozycje musi posiadać osoba chcąca zostać medycznym trenerem personalnym?

P.J. : Osoba, która chce pracować, jako MTP powinna posiadać wiele predyspozycji fizycznych, jak i osobowościowych. Sprawność fizyczna MTP powinna być na najwyższym poziomie, tak by mógł on poprawnie demonstrować ćwiczenia oraz być wzorem dla swoich podopiecznych. Cechy osobowości, jakie powinien posiadać kandydat to: otwartość, empatia, komunikatywność, kreatywność oraz inne cechy jakie zwyczajowo posiada dobry lider.

A.W. : Do jakiego rodzaju klientów kierowane są usługi medycznego trenera?

P.J. : Usługi MTP są skierowane do każdego. Dzisiejsze czasy: siedzący tryb życia, mała aktywność ruchowa sprawiają, że nasze wzorce ruchowe są bardzo nie ergonomiczne, mięśnie nadmiernie napięte, bądź osłabione, a układ krążeniowo-oddechowy nie w pełni wydolny. Warto, więc zacząć swoją aktywność ruchową z kimś, kto przygotuje nas do większych wysiłków, tak by zapobiec kontuzjom podczas treningu. W szczególności z usług takich powinny korzystać osoby, które mają poważniejsze problemy zdrowotne, problemy z kręgosłupem lub innymi stawami, przebyły zawał serca bądź udar. Zachęcam też osoby, które uprawiają amatorsko sport, np. bieganie, a chciałyby polepszyć swoje wyniki i zadbać o dobre przygotowanie do startów, zawodów.

A.W. : Skąd pomysł u Ciebie żeby takim trenerem zostać?

P.J. : W czasie studiów pracowałam, jako instruktor fitness i pilates – dostrzegłam wtedy, z jakimi problemami borykają się moi klienci. Wiele z nich cierpiała na dysfunkcje kręgosłupa, bóle stawów, posiadała liczne ograniczenia zakresów ruchu i przykurcze, oraz przebyła w przeszłym czasie kontuzje i urazy aparatu ruchu. Osoby te nie chciały jednak rezygnować z aktywności fizycznej. Przychodząc do miejsc takich jak kluby fitness i siłownie potrzebowały fachowej porady – jak ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić, a wręcz pomóc. MTP to idealne rozwiązanie dla takich klientów. W sposób kompleksowy mogą one zadbać wtedy o swoje zdrowie, samopoczucie i wygląd.

A.W.: W jakim stopniu ukończone studia fizjoterapii pomagają Ci w pracy trenera?

P.J. : . Ukończenie fizjoterapii dało mi potężną dawkę wiedzy medycznej, dzięki której mogę w bezpieczny sposób oddziaływać na aparat ruchu – przeprowadzając fachową diagnostykę funkcjonalną oraz programować aktywność fizyczną, która poprawia funkcjonalne wzorce ruchowe wykorzystywane w życiu codziennym. W swojej pracy wykorzystuje wiele technik i metod stosowanych w rehabilitacji, które poprawiają wyniki i rezultaty moich klientów. Bardzo przydatne są tu kursy : terapii manualnej tkanek miękkich, anatomy trains czy metody neurofizjologiczne takie jak  PNF.

A.W. : Co myślisz o obecnym „przenikaniu się” kompetencji fizjoterapeuty, lekarza, trenera personalnego, instruktora fitness?

P.J. : Myślę, że takie „przenikanie się” kompetencji jest niezbędne, ponieważ klient ma coraz większe oczekiwanie od trenera i chciałby, by kilka jego celów, takich jak poprawa zdrowia, sylwetki była zrealizowana w jednym miejscu. Jeżeli chcemy działać skutecznie i bezpiecznie musimy posiadać nie tylko wymienione przez Ciebie kompetencje – powinniśmy mieć również solidną wiedzę na temat dietetyki, suplementacji i psychologii. Bez odpowiedniego odżywiania i diety nie osiągniemy efektów na poziomie sylwetki, a bez wiedzy z zakresu motywowania, rozwoju osobistego, komunikacji interpersonalnej  nie wpłyniemy pozytywnie na naszych podopiecznych.

A.W.: Paulina, dziękuję Ci za wnikliwe nakreślenie nam obrazu Medycznego Trenera Personalnego. To ważne, że klienci/ pacjenci mogą, dzięki naszemu (fizjoterapeutów, masażystów, trenerów) nieustannemu kształceniu liczyć na coraz lepszą i bardziej kompleksową opiekę i wsparcie. Życzę Ci dużo sukcesów na twojej terapeutyczno- trenerskiej drodze.

P.J. : Dziękuję


Udostępnij

Komentarze

komentarze