Udostępnij

Masaż po chińsku
Kiedy słyszymy o bańce chińskiej, to wspominamy dzieciństwo, kiedy to nasze matki czy babcie stawiały nam bańki na plecach. Kojarzą się one zazwyczaj z ogniem i bólem, czyli czymś bardzo nieprzyjemnym. Tymczasem masaż bańką chińską, nie dość, że nie jest nieprzyjemny, to ma jeszcze nieocenione właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Masaż po chińsku
Kiedy słyszymy o bańce chińskiej, to wspominamy dzieciństwo, kiedy to nasze matki czy babcie stawiały nam bańki na plecach. Kojarzą się one zazwyczaj z ogniem i bólem, czyli czymś bardzo nieprzyjemnym. Tymczasem masaż bańką chińską, nie dość, że nie jest nieprzyjemny, to ma jeszcze nieocenione właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Historia baniek chińskich liczy sobie już 3000 lat. Tyle czasu znajdują swoje zastosowanie w medycynie chińskiej. Ich europejska obecność jest krótsza i mniej uniwersalna. Terapia podciśnieniem wraz z masażem i akupresurą należy do najstarszych metod leczenia. Najpierw używano do tego celu wydrążone rogi (Mezopotamia ok. 700 r. p.n.e.). Pierwsze rysunki i opisy stosowania baniek pochodzą ze starożytnego Egiptu. W Europie bańkami zainteresował się m.in. Hipokrates. Również w Chinach terapia próżniowa znana jest od tysięcy lat. Tam to taoistyczny zielarz Ge Hong wprowadził je do codziennego użytku. Zaczęło się od baniek wykonanych z rogów, potem nastąpiła era baniek bambusowych, a następnie szklanych i w końcu gumowych. Obecnie spotykane są również specjalne aparaty do wytwarzania odpowiedniego podciśnienia w trakcie masowania bańkami.

Bańki akupunkturowe stawia się w ściśle określonych punktach ciała. Zależy to od miejsca schorzenia. W tym celu wykorzystuje się wiedzę stosowaną w akupunkturze. Opiera się ona na przekonaniu, że w organizmie człowieka krąży energia życiowa kanałami zwanymi meridianami. Oddziaływanie na te kanały wpływa na stan narządów wewnętrznych i ogólną kondycję organizmu. Postawienie bańki w określonym punkcie na meridianie inicjuje różne procesy np. odtoksycznienia organizmu.

Poprzez spalenie powietrza w bańce, wytwarza się próżnia. Wywołuje to efekt wessania ciała do środka bańki. Przystawiając bańkę do ciała, podciśnienie w niej wytworzone powoduje pękanie drobnych naczynek krwionośnych. Organizm traktuje własną krew znajdującą się poza krwioobiegiem jak ciało obce i w tym obszarze uaktywnia procesy obronne (samoleczenie). Uaktywnione mechanizmy obronne organizmu likwidują miejscowo wszelkie stany zapalne. Rozszerzone naczynia, to lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek. Doprowadza to do procesu samoleczenia. Jest to tzw. autoszczepionka. Następujące wtedy podrażnienie receptorów nerwowych na zasadzie odruchu powodując poprawę czynności narządu związanego z odpowiednią strefą skóry.

Istnieją dwa rodzaje baniek: szklane i gumowe. Gumowe są nowocześniejsze i uniwersalniejsze. Tworzywo sztuczne pozwala na przystawienie ich w każdym miejscu, bez względu na kształt powierzchni. Można je stosować samemu, ze względu na łatwość użycia. Istnieje możliwość regulacji stopnia zassania bańki, dzięki czemu masaż taką bańką nie jest bolesny, ponieważ jest dostosowany do indywidualnego progu bolesności. Różne wielkości baniek pozwalają na wykorzystanie ich na różnych częściach ciała i na różne moce zassania ciała do bańki. W zależności od stopnia zgniecenia – przyssie się ona do ciała mocniej lub słabiej. Bańki gumowe są lekkie, nietłukące i nie niszczą się. Nie wymagają również specjalnego czyszczenia – wystarczy mydło i woda.

Aby przystawić gumową bańkę należy ją chwycić oburącz trzymając palcami wskazującymi i środkowymi za dolną krawędź bańki, natomiast kciukami naciskając jej szczyt. Zgniatając bańkę, wyciska się powietrze z jej wnętrza. Następnie lekko przyciskając do wybranego miejsca na ciele należy cofnąć palce z krawędzi bańki i zwolnić uścisk kciuków. Masowaną powierzchnie trzeba uprzednio dobrze nasmarować oliwką lub kremem do masażu, aby przesuwanie bańki po ciele nie było bolesne.

Chińczycy z powodzeniem stosowali bańki do jako formę leczenia astmy, nadciśnienia, problemów żołądkowych, impotencji, prostaty, czyraków i hemoroidów. Wykorzystywali je również do usuwania ciał obcych i pasożytów ze skóry oraz jadu po ukąszeniach owadów i węży. Są niezawodne także w przypadku infekcji, stanów zapalnych mięśni i schorzeniach stawów. Bańki stosuje się z powodzeniem w przypadku grypy i przeziębienia – poprzez masaż pleców. Zabieg ten posiada wyjątkowe działanie lecznicze oraz znakomicie usuwa wszelkie blokady energetyczne. Przynosi ulgę w przypadku różnorakich dolegliwości poprzez energetyzowanie i rozgrzanie odpowiednich punktów ciała. Masaż ten poprawia cyrkulację krwi i limfy, pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Wspomaga leczenie bólu karku i szyi, zapalenia stawu barkowego, bólu stawu kolanowego czy skręcenia stawu barkowego. Krótkotrwały masaż bańką, daje większe przekrwienie i rozluźnienie mięśni niż 15-20 minutowy masaż klasyczny.

Nieoceniona jest również moc baniek w kosmetyce. Masaż bańką chińską stosuje się jako element kuracji antycellulitowej lub drenaż limfatyczny. Przyspiesza on krążenie krwi i płynów ustrojowych, co pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, które to są również przyczyną cellulitu. Przy okazji wpływa na regulację przemiany materii, co z kolei jest przydatne w redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wspaniale relaksuje.  Masaż bańką działa podobnie jak technika ugniatania w masażu klasycznym, powodując rozluźnienie napiętych mięśni i ich lepsze ukrwienie. Jest doskonały dla osób prowadzących siedzący tryb życia, zestresowanych oraz po wysiłku fizycznym.

Musisz zrezygnować z takiego masażu, kiedy cierpisz na zaburzenia krzepliwości krwi, gdy przytrafiły ci się wylewy podskórne i obrzęki spowodowane jakimś urazem. Menstruacja to także powód do zaniechania masażu bańką. Kobiety ciężarne muszą zapomnieć o masażu brzucha, a masaż innych części ciała ograniczyć do bardzo delikatnej jego formy. Baniek nie stosuje się w miejscach, gdzie mięśni i tkanki tłuszczowej jest niewiele, dlatego nie masuje się łopatek, kręgosłupa, łokci, kolan itp. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są: nowotwory, gruźlica, wysiękowe zapalenia stawów, gorączka, choroby skórne i żylaki.

Duże bańki stawia się na stawach i powierzchniach silnie umięśnionych; mniejsze w punktach wrażliwych oraz u dzieci. Masuje się głównie plecy, a jeśli jest to masaż kosmetyczny, to masażowi podlegają również pośladki, uda i ramiona. Pierwsza czynność, to nałożenie olejku ciepłymi dłońmi na masowaną część ciała. Druga to zwilżenie szklanych baniek spirytusem i podpalenie ich, a następnie przystawienie do miejsca na ciele wymagającego leczenia (napięte mięśnie, bolące stawy, receptor odpowiadający narządowi wewnętrznemu). W przypadku baniek gumowych czynność tę zastępuje się przyssaniem bańki. Kolejny krok masażu, to przesuwanie zassanej bańki po ciele ruchami zygzakowatymi i kolistymi. Masuje się zazwyczaj wzdłuż kręgosłupa, boków ciała, pasa barkowego i krzyża. Stymuluje się też punkt na złączeniu kręgów szyjnych i piersiowych odpowiedzialne za odporność organizmu. Dzięki temu masowane okolice są przekrwione, dotlenione i odżywione.

Masaż trwa 15-30 minut. Jest intensywny i może wywołać pieczenie, a nawet lekki ból (jeśli mięśnie były bardzo napięte). Nie należy się martwić, jeśli po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona – to zdrowy odruch. Po masażu pozostaje uczucie rozluźnienia i przyjemnego ciepła. Należy jeszcze odczekać ok. 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Przy konkretnych dolegliwościach masaż powinien być wykonywany w seriach do 10-12, nie rzadziej niż co 3 dni. Zapobiegawczo zaś raz w tygodniu. Ceny masażu leczniczego uzależnione są od tego, co się masuje i ile czasu trwa zabieg. Kosmetyczny masaż bańką chińską trwa ok. 30 min i kosztuje ok 80zł.

 

Tekst:

Anna Rolewska

Konsultacja:

Dorota Ziółko, masażystka, właścicielka warszawskiego profesjonalnego studia masażu DOR STUDIO (www.dorstudio.pl)
Patrycja Wołowik, fizykoterapeutka, masażystka, Ambasada Urody w Warszawie (www.ambasadaurody.pl)

autor: Marcin.Banasinski
link: http://www.spahouses.pl


Udostępnij

Komentarze

komentarze