Udostępnij

W naszym życiu często spotykają nas sytuacje, które potrzebują czasu żeby się z nimi uporać, taka spotkała mnie dlatego wpis umieszczony jest dopiero teraz. Mimo sytuacji losowych bardzo przepraszam za długi okres milczenia.

W naszym życiu często spotykają nas sytuacje, które potrzebują czasu żeby się z nimi uporać, taka spotkała mnie dlatego wpis umieszczony jest dopiero teraz. Mimo sytuacji losowych bardzo przepraszam za długi okres milczenia.

Dość marudzenia i sentymentów przechodzimy do meritum Jze względu na pewne komentarze, postanowiłam  podawać Wam literaturę. Moje zamierzenie było trochę inne bardziej chciałam abyście sami szukali i docierali z lekką moją pomocą, co pomogłoby mi nawiązać kontakt z osobami, które interesują się tematem. Nie jestem zwolenniczką podawania wszystkiego na tacy JZatem układ limfatyczny. W tym bardzo ważnym, obszernym temacie postaram się (znowu) podać to co najważniejsze do plastrowania.

Gasparo Asellius w roku 1627 odkrył układ limfatyczny. Układ ten dzieli się na następujące elementy: płyn śródtkankowy i chłonka, przestrzenie międzykomórkowe wraz z siecią naczyń i węzły chłonne, oraz komórki układu siateczkowo – śródbłonkowego (występujące w śledzionie, wątrobie, płucach, jelicie i szpiku kostnym).

Bardzo ważne jest aby znać schemat krążenia chłonki, upraszczając:

PRZESTRZENIE MIĘDZYKOMÓRKOWE -> WŁOSOTWATE NACZYNIA LIMFATYCZNE -> WIĘKSZE NACZYNIA LIMFATYCZNE -> WĘZŁY CHŁONNE -> PRZEOWODY LIMFATYCZNE  -> ŻYŁA GŁÓWNA  -> SERCE

Układ żylny i układ limfatyczny są  podobnie zbudowane. Układ limfatyczny  rozpoczyna się naczyniami włosowatymi, które zespalają się w naczynia limfatyczne zbiorcze, dalej w przewody chłonne uchodzące do prawego i lewego kąta żylnego. Do naczyń limfatycznych zbiorczych zaliczamy również pnie chłonne, które łącząc się ze sobą tworzą przewód piersiowy i przewód chłonny prawy.

Naczynia chłonne włosowate zaczepione (zakotwiczone) są w macierzy zewnątrzkomórkowej, za pomocą elastycznych włókien tzw. filamentów kotwiczących. Ściana naczynia włosowatego jest wyścielana pojedynczą warstwą komórek śródbłonka. Komórki śródbłonka nachodzą na siebie dachówkowato tworząc w miejscu nakładania swego rodzaju uwypuklenia zwane płatkami. Naczynia te występują prawie w każdej tkance i narządzie z wyjątkiem: warstwy nabłonkowej skóry, błony śluzowej, chrząstki, twardówki, rogówki, ciała szklistego oka oraz rdzenia kręgowego i mózgowia.

Naczynia limfatyczne zbiorcze, powstają z połączenia 2-9 naczyń chłonnych włosowatych, zaopatrzone są one w zastawki, dzięki którym w naczyniach zachowany jest jednokierunkowy przepływ limfy. Odcinek, który znajduję się między dwoma sąsiadującymi zastawkami nazywany jest segmentem limfatycznym – lymphangionem. Przepływ chłonki  umożliwiają rytmiczne skurcze lymphagionu.

W ciele człowieka znajdują się dwa naczynia chłonne:

1)    Przewód piersiowy – jest największym naczyniem chłonnym człowieka, który zbiera chłonkę z obu kończyn dolnych, jamy brzusznej, miednicy, lewej połowy klatki piersiowej, lewej kończyny górnej, lewej połowy głowy,

2)    Przewód chłonny prawy – występuje on tylko u 20% osób, zbiera chłonkę z prawej kończyny górnej, prawej połowy klatki piersiowej, prawej połowy głowy.

Ryc.1. Schemat układu chłonnego. Anatomia Człowieka tom 3.

Naczynia limfatyczne dzielą się na dwa układy: powierzchowny, który drenuje powłoki ciała powyżej powięzi i układ głęboki, który zbiera chłonkę z powięzi , kości, stawów, mięśni kończyn. Około 80% chłonki z kończyn dolnych drenowanych jest przez układ limfatyczny powierzchowny, który przebiega wzdłuż żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. W układzie głębokim naczynia limfatyczne towarzyszą żyłą i tętnicom głębokim.

Obrzęk limfatyczny: jest to nagromadzenie się płynu śródmiąższowego (zawierającego m.in. wodę białka, erytrocyty, limfocyty, komórki Langerhansa, cytokiny oraz keratynocyty, fibroblasty, komórki śródbłonkowe) w skórze i tkance podskórnej w wyniku dysfunkcji układu chłonnego. Co prowadzi do przewlekłego procesu zapalnego, co za tym idzie do włóknienia skóry i tkanki podskórnej.

Bardzo ważne jest aby poznać schemat  przepływu limfy w skórze, postaram się przekazać te informacje, które według mnie są najważniejsze. Posłużę się tutaj analogią do naczyń układu krwionośnego w skórze. W układzie limfatycznym skóry, wyodrębnia się naczynia limfatyczne w splocie podbrodawkowym, które łączą się ze splotem głębokim naczyń limfatycznych, położonym  w skórze właściwej, gdzie dalej chłonka jest transportowana centralnie przez naczynia limfatyczne zbiorcze. Dalej naczynia limfatyczne drenują skórę biegnąc wzdłuż tętnic i żył powierzchownych.

Aby zachować dobry stan organizmu chłonka powinna być cały czas w ruchu. Tak jak pisałam wyżej obrzęk limfatyczny to nagromadzenie się płynu. W takich sytuacjach bardzo pomocne jest plastrowanie dynamiczne. W wielu publikacjach, na wielu konferencjach ciągle powtarzana jest  bardzo ważna cecha plastrów, naklejony plaster tworzy fałd na powierzchni skóry unosi lekko naskórek z warstwą brodawkowatą skóry właściwej, dając pozytywny efekt zdjęcia nacisku z tkanki łącznej. W przypadku obrzęku przepływ płynu limfatycznego jest bardziej efektywny, oczywiście ulepszenie tego przepływu jest wyznacznikiem wielu składowych, np. aktywność ssąca serca czy aktywności i sprawności systemu zastawek. Jednak plastrowanie dynamiczne bardzo dobrze wspomaga pracę fizjoterapeutów.

Mgr Anna Amrat wraz z mgr Ireneuszem Hałas opublikowali artykuł  w 2010 roku gdzie jedną z technik wspomagania usprawnienia stawu kolanowego po zabiegach operacyjnych była właśnie technika limfatyczna. Sama bardzo często korzystam z aplikacji limfatycznych.

 

 

Na zdjęciu widzicie aplikacje limfatyczną stawu kolanowego, pacjentka miała bardzo duży problem z zakresem ruchomości, zarówno zgięcia jak i wyprostu. Uczęszczała na fizjoterapię szynami CPM jednak nie było żadnych efektów. Dopiero po drenażu limfatycznym kończyny dolnej oraz aplikacjach plastrowania dynamicznego zakres ruchu zaczął się powoli zwiększać. Ostatni tydzień poświeciłam na wyszukanie artykułu, którym bardzo dobrze wytłumaczone było klejenie aplikacji w taki sposób jak plaster koloru cielistego na zdjęciu. Niestety nie mogę ponownie artykułu odnaleźć, ale chciałabym wytłumaczyć dlaczego baza aplikacji naklejona jest przy pachwinie. Uważam, że skoro limfa przepływająca przez węzły chłonne „oczyszcza się”  z toksycznych substancji organicznych i nieorganicznych w tkance limfoidalnej, poprzez inicjowanie reakcji immunologicznych. W swojej pracy zaobserwowałam szybsze wycofanie się obrzęku jeżeli w jakiś sposób starałam się skierować aplikację do węzłów chłonnych. Postaram się znaleźć artykuł, w którym porównywano takie aplikacje, a weryfikacją ich było zmniejszenie obrzęku, oraz sprawność w zakresie ruchu badanego stawu.

Ze względu na czas, jaki mamy życzę wam wszystkim bardzo dużo zdrowia, siły i zapału. Nigdy nie zapominajmy, że zawód masażysty i fizjoterapeuty to zawód, który niesie schorowanym pacjentom nadzieje. Życzę wam jak najwięcej pacjentów dzięki , którym nasze doświadczenie się wzbogaca a umiejętności poszerzają. Zdrowych Wesołych Świąt.

Autor: Martyna Zaguła.

Piśmiennictwo:

1.Amrat A, Hałas I. Zastosowanie Kinesology Tapingu po zabiegach operacyjnych na stawie kolanowym. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja. 2010,10.

2.Bochenek A., Reicher M. Anatomia Człowieka, Tom 3 układ naczyniowy.2006

3. More R. What is the current evidence for the use of kinesio tape? A literature Review. SportEX Dynamics 2012 (34): 24-30

4. Kalron A, Bar-Sela S. A systematic review of the effectiveness of Kinesio Taping-fact or fashion? European Journal of Physical and Rehabbilitation Medicine. 2013, 49: 699-709.

 

Podobne tematy:

Historia kinesiotapingu

Kinesiotaping i rola skóry


Udostępnij

Komentarze

komentarze