Udostępnij

Kamień do masażu „Ciepłe Dłonie” – czy i jak może pomóc w masażu?

Kamień do masażu „Ciepłe Dłonie” – czy i jak może pomóc w masażu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie myślę że  należy przeanalizować manualne aspekty masażu pod względem mechanicznym. Za podstawę rozważania  możemy przyjąć założenia masażu klasycznego: – głaskanie, -rozcieranie- ugniatanie – oklepywanie – głaskanie. Z książkową dokładnością można wykonać te techniki . Ale czy to znaczy że dobrze wykonaliśmy swoją pracę? Wizualnie – skóra będzie zaczerwieniona, ukrwienie się zwiększy, podniesie się temperatura tkanek. Taki sam efekt możemy uzyskać dowolnym masażerem mechanicznym.

Lecz czy  możemy zastąpić rękę dowolnym masażerem?

Aby stwierdzić rzeczywiste oddziaływanie masażu, musimy porównać informacje o stanie mięśni przed naszym działaniem i po działaniu. Mówiąc prościej -jeżeli przy wstępnym głaskaniu wyczujemy napięcia w danej grupie mięśni, to końcowe głaskanie pozwoli nam określić czy napięcie się zmniejszyło i w jakim stopniu. Nazywam to „ pamięcią dotyku”, i tu ręka doświadczonego masażysty jest niezastąpiona.
Z tego punktu widzenia, wyróżnię dwa podejścia do wykonywania masażu:

  • w pierwszym podchodzimy całościowo do danej grupy mięśniowej, i wykonujemy  poszczególne techniki masażu . I teraz  zastanówmy się, ile czasu i ile siły potrzeba by ta cała grupa mięśniowa uzyskała jednakowe rozluźnienie i ukrwienie, i czy  jesteśmy w stanie to osiągnąć ?
  • druga technika , to określenie przy głaskaniu  w danej grupie mięśniowej miejsc o zwiększonym tonusie, i skupienie na nich swojego działania. Jeżeli te miejsca  zacznę opracowywać punktowo to mogę głębiej przenosić swoje działanie, oraz precyzyjnie dobierać siłę. Ruchy są tu spokojne i łagodne. Gdy uzyskamy tonus mięśniowy równy dla całej grupy mięśniowej traktujemy ją całościowo znanymi technikami. 

Przy pierwszym sposobie masowania , masujący będzie miał ograniczoną kontrolę nad przebiegiem zabiegu , jeżeli jest jeszcze w stanie określić rozluźnienie i ukrwienie w wierzchnich partiach mięśni to głębokie partie będą  dla niego nadal tajemnicą. Szybka praca nie pozwoli mu na zapamiętanie stanu mięśni. Musi wydatkować więcej siły. 

Przy drugiej metodzie mamy cały czas kontrolę nad stanem napięcia mięśni, wiemy kiedy skończyć działanie , a kiedy te działanie wydłużyć w czasie. Przy następnych zabiegach jesteśmy w stanie określić rezultaty naszych starań. Wydatkujemy o wiele mniej energii , ponieważ opracowujemy całą grupę mięśniową krócej i gdy jest ona już  w całości rozluźniona.

Lecz ta technika ma jedną wadę –  sił działające  na stawy dłoni są o wiele większe. Nie możemy też wyręczyć się masażerami mechanicznymi. 

Aby przy tej technice zmniejszyć nakład siły , można podnieść temperaturę tkanek ( ciepła borowina , parafina, kamienie bazaltowe itp.) , jest to stosowany i bardzo skuteczny sposób. Wiąże się z tym  jeden problem – jak skuteczne zaaplikować wystarczającą dawkę ciepła dla danej osoby? Jak dozowanie ciepła mieć pod kontrolą i „pod ręką”?

Tu z pomocą może przyjść prosty przyrząd – kamień do masażu „ Ciepłe Dłonie”

kamień do masażu, Serwis-Masażysta.pl

Jest to urządzenie w kształcie jakie posiadają kamienie bazaltowe, zasilane prądem bezpiecznym,  w krótkim czasie uzyskuje temperaturę do 50 ° Cencjusza. Może mieć elastyczne mocowania na dłoń lub można utrzymywać je palcami.

Zaletą tych kamieni jest utrzymywanie stałej temperatury, nie przekazują ciepła na dłoń masażysty, oraz najważniejsze jest to, że pozwalają na wykonanie wszystkich technik masażu ręcznego. Ręka nie jest zaabsorbowana utrzymywaniem kamienia. 

Takie rozwiązanie pozwala na wyczuwaniu miejsc o zwiększonym tonusie, i  jednoczesnym aplikowanie ciepła .Cały czas uzyskuje się przez dotyk informację o różnicy w napięciu tkanki przed i po działaniu, i wiemy jaki czas musimy poświęcić akurat tej  grupie mięśni.

To  urządzenie  jest  przydatne przy likwidowaniu skutków kontuzji. A mianowicie po schładzaniu tkanki zimnym kompresem, następnie trzeba  ją ogrzać. Możemy zastosować ciepło w dłoniach, i można z łatwością i bez bólu dla masowanego ogrzać schłodzone  miejsce wykonać jednocześnie masaż.

Ciepło w dłoniach może być również przydatne w walce z   obrzękowe- włókniejącym zwyrodnieniem  tkanki podskórnej .Mianowicie po schłodzeniu miejsca na którym „ cellulit”  występuje , wykonujemy masaż z ciepłym kamieniem w dłoniach. Po takim potraktowaniu skóry właściwej , zostaje w krótkim czasie wykonana swoista gimnastyka naczyń, co poprawia ukrwienie i skutecznie zmniejszało „skórkę pomarańczową”.

To proste urządzenie odciąża dłoń, nie ograniczając jej ważnej roli w masażu.

autor:

mgr Grzegorz Deptuła
www.masazciepledlonie.com.pl

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze