Udostępnij

Jolanta Górska, pielęgniarka z 20 letnim stażem, dziś Neurorefleksolog, terapeuta terapii Temprana, jedyny nauczyciel Praxis Vertebralis w Polsce…

Jolanta Górska, pielęgniarka z 20 letnim stażem, dziś Neurorefleksolog, terapeuta terapii Temprana, jedyny nauczyciel Praxis Vertebralis w Polsce…

Witaj Jolu, słyszałem, że obroniłaś pracę z Terapii Temprany, to już chyba najwyższy stopień wtajemniczenia terapeuty Sorensensistem™?
Tak, to  było szkolenie, które planowałam ukończyć od kilku lat. Z zakresu sorensensistemTM  jest to najdłuższe i najtrudniejsze szkolenie, ale Marcin jeśli ktoś chce wykonywać ten zawód i pracować z ciężkimi przypadkami to, moim zdaniem, powinien przejść wszystkie szkolenie, i  jest to nieuniknione.

Oczywiście zgadzam się, żeby być dobrym terapeutą… to nieuniknione, a jakie jeszcze posiadasz kwalifikacje?
Może zacznę od tego, że jestem dyplomowaną pielęgniarką z wieloletnim stażem pracy w szpitalu. Chęć niesienia pomocy innym zawsze traktowałam poważnie i czułam, że właśnie to chcę w życiu robić. Zawsze interesowałam się wszelkimi terapiami, których mogłabym użyć by pomagać.
W Polsce ukończyłam kurs podstawowy I st. masażu klasycznego, zawodowy kurs refleksologii stóp metodą Inge Dougans,  zawodowy kurs refleksologii twarzy i głowy metodą Lone Sorensen wraz z liniami intestinalnymi. Ponadto ukończyłam szkolenia dla zaawansowanych refleksologów w Instytucie Lone Sorensen w Barcelonie. A m.in. masaż głowy i karku metodą tybetańską, refleksologia w schorzeniach oczu, refleksologia rąk, metoda rehabilitacyjna – Temprana i oczywiście neurorefleksologia stóp – Praxis Vertebralis, której będę uczyć w Polsce.

Trochę się tego nazbierało…wiem, że prócz prywatnej praktyki szkolisz przyszłych terapeutów?
Po kilku latach pracy w swoim gabinecie, gromadzeniu doświadczeń, a myślę, że bez tego nie można być dobrym nauczycielem, dostałam propozycję od Lone  Sorensen otwarcia kolejnej  jej szkoły w  Czechach. W tym roku zaproponowała mi również rozszerzenie szkoleń na Polskę i Słowację z zakresu neurorefleksologii stóp – Praxis Vertebralis.

Żeby móc samodzielnie szkolić trzeba posiadać odpowiednie licencje, a czy ty je posiadasz,  jakie?
Tak, oczywiście, że posiadam, bez tego nie wolno uczyć tej metody. Międzynarodowy Instytut Neuroterapii uczy neurorefleksologii stóp na terenie Czech,  Słowacji i w Polsce, każdy może to sprawdzić na stronie Instytutu Lone w Barcelonie.

J. Górska, L. Sorensen, Serwis-Masazysta.pl

Jolanta Górska i Lone Sorensen, szkolenie – Praxis Vertebralis i Ocular Therapy, Cieszyn 2010

Wierzę Ci i sprawdzać nie będę. A powiedź mi, czym  jest  neurorefleksologia stóp Praxis Vertebralis  i dlaczego warto się jej nauczyć?
Neurorefleksologia stóp – Praxis Vertebralis jest metodą przy pomocy której  można osiągnąć te same efekty jak przy ustawieniach kręgosłupa. Z tą różnicą, że metodę tą wykonuje się na stopie, a nie jak w czasach starożytnych bezpośrednio na kręgosłupie, dzięki temu jest ona zdecydowanie mniej ryzykowna.
Bo wiesz Marcin, ogólnie neurorefleksologia to wspaniała metoda, jestem jej absolutną fanką i dlatego zajmuję się nią od blisko 7 lat.  W swoim gabinecie przyjmuję pacjentów z różnymi schorzeniami, a w tej chwili najbardziej interesuje mnie praca z dziećmi niepełnosprawnymi.  Początkowo nie było to takie proste, cóż jak w każdej dziedzinie potrzeba dużo czasu , wiedzy i poznania wielu metod. Jedno jest pewne, by móc pomagać innym, trzeba być otwartym na wiedzę i zorientowanym, gdzie można dalej kontynuować swoją naukę.
W mojej  pracy bardzo ważna jest neurorefleksologia stóp, gdyż pozwala pracować z dziećmi niepełnosprawnymi, z zaburzeniami funkcjonowania mózgu, z problemami narządowymi,  zaburzeniami emocjonalnymi,  hormonalnymi i problemami  posturalnymi. Rozumiesz o co chodzi? Czasami nie da się pracować na twarzy, trzeba więc na stopach.  Metoda może być wykonywana jako zabieg samodzielny, lub jako metoda wspomagająca inne terapie.

Do kogo skierowana jest ta oferta szkoleniowa?
Jest propozycją dla masażystów, rehabilitantów, refleksologów pracujących różnymi metodami, a wiemy że w naszym kraju jest ich już dosyć sporo, ale również dla osób, które chcą  uczyć się od początku neurorefleksologii i zdobyć nowy zawód.
W Międzynarodowym Instytucie Neuroterapii, którego jestem dyrektorem,  a który powstał dzięki współpracy  z Lone Sorensen, teraz również i w Polsce  można  nauczyć się neurorefleksologii stóp – Praxis Vertebralis, zapraszam chętnych 🙂

          

Jak się to wszytko u Ciebie zaczęło?
Był  rok 2001 po ciężkiej chorobie doszłam do wniosku, że trzeba coś zmienić w swoim życiu, do tego doszedł syndrom wypalenia zawodowego ( 20 lat pracy w  szpitalu w zawodzie pielęgniarki).
Rozpoczęłam swoją przygodę z masażami oczywiście od podstaw, poznałam różne rodzaje masaży klasycznych i trafiłam na szkołę w której nauczyłam się refleksologii stóp  metodą  autorską Inge Dougans.  Po kilku  miesiącach pracy i praktyki ta metodą,  poznałam  refleksologię twarzy, gdzie dowiedziałam się o systemie szkoleń opatentowanych pod nazwą Sorensensistem™.  Miałam to szczęście, że osobiście poznałam Lone Sorensen, twórczynię Sorensensistem ™ i mogłam się u niej uczyć neurorefleksologii, w jej Instytucie w Barcelonie.  Uczyłam się więc u samego mistrza. Ta duńska terapeutka ma ogromną wiedzę i za sobą 30 lat pracy oraz badań nad skutecznością swoich metod w ciężkich  przypadkach uszkodzeń mózgu.  Przeprowadziła około 150 tysięcy zabiegów i wykształciła kilka tysięcy terapeutów. Swoje metody nadal rozwija i jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż uczenie się tych metod stanowi „ niekończąca się naukę”
Uważam, że jeżeli chce się być bardzo dobrym terapeutą nie można poprzestać tylko na szkoleniach podstawowych, to za mało.
Marcin, czy byłabym dobrym terapeutą gdybym posiadała dyplom tylko refleksologii podstawowej?  Chyba nie,  dlatego od kilku lat systematycznie uczestniczę w nowych szkoleniach organizowanych przez Lone Sorensen w jej  Instytucie w Barcelonie,  pogłębiam wiedzę z  neuroterapii i  poznaję nowe  metody sorensensistemTM.

Widzę, że ma ukończonych bardzo dużo szkoleń, powiedź mi zatem jaka jest różnica pomiędzy refleksologią a neurorefleksologią?
Różnica jest duża, ta tradycyjna metoda ma korzenie w meridianologi i medycynie chińskiej, nowa natomiast powiązana jest z neuroanatomią i trzeba poznać funkcjonowanie mózgu oraz zachodzących tam procesów chemiczno-elektrycznych. Pracujemy na mapie 16 tygodniowego płodu, która uznawana jest w tej chwili na świecie za najdoskonalszą matrycę. Na szkoleniach studenci dostają w swoich materiałach wiele map, według których pracują. Zdradzę tylko część wiedzy, w module II  studenci poznają metodę pracy na paluchu,  tą metodą można dowiedzieć się która  część mózgu jest uszkodzona, lub stwierdzić gdzie  znajduje się zaburzenie jego funkcjonowania. W klinice w Danii, Lone  diagnozowała wiele dzieci z uszkodzeniami i wyobraź sobie, że zanim zapoznała się  z dokumentacją medyczną, badając paluch malucha potrafiła określić dysfunkcję. Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałam, pomyślałam –   to jest niemożliwe. Teraz po kilku latach praktyki wiem, że można się tego nauczyć. Podobnie technika wykonywana na linii emocjonalnej jest  bardzo skuteczna w pracy z pacjentami, którzy mają tego typu problemy, i jak mówi Lone, badziej skuteczna niż wieloletnia psychoterapia. Linia kręgosłupa biegnie inaczej niż w tradycyjnej refleksologii, tutaj oddziałujemy nie tylko na mięśnie przykręgosłupowe, ale i na sploty nerwowe ,diagnozujemy i odnajdujemy tzw. złogi na  strefie  kręgosłupa i potrafimy poradzić sobie bardzo skutecznie w różnym problemach z nim związanych, metoda pomaga również w problemach hormonalnych a to jak wiemy, dziś bardzo częsty problem.
Chyba wystarczy zdradzania tajemnic szkolenia, trzeba przyjść i tę metodę poznać, a potem praktykować w swoich gabinetach, ale to Marcin ty już znasz,  twoja Monika od jakiegoś czasu skutecznie pomaga pacjentom w swoim gabinecie, pracując metodami Sorensensistem TM.

Dzięki za rozmowę i życzę powodzenia zarówno w pracy zawodowej jak i szkoleniowej.
Dziękuję Tobie również

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze