Udostępnij

Donald VanHowten jest uznanym terapeutą i nauczycielem pracy z ciałem i rozwoju osobistego od ponad 39 lat. Van rozwija unikalną formę pracy z ciałem , którą nazwał „Life Impressions Bodywork”. Powstała ona w oparciu o inspiracje zaczerpnięte z psychoterapii Hakomi , Ajurvedy, terapii czaszkowo-krzyżowej i metody Feldenkraisa. Z Donaldem VanHowtenem – terapeutą i trenerem rozwoju osobistego, rozmawia Magdalena Zaleska-Walasek.

Donald VanHowten jest uznanym terapeutą i nauczycielem pracy z ciałem i rozwoju osobistego od ponad 39 lat. Van rozwija unikalną formę pracy z ciałem , którą nazwał „Life Impressions Bodywork”. Powstała ona w oparciu o inspiracje zaczerpnięte z psychoterapii Hakomi , Ajurvedy, terapii czaszkowo-krzyżowej i metody Feldenkraisa. Z Donaldem VanHowtenem – terapeutą i trenerem rozwoju osobistego, rozmawia Magdalena Zaleska-Walasek.

Donald VanHowten, Serwis-Masazysta.plMagda: Spotkaliśmy się dziś z Donaldem VanHowtenem, autorem książki, "Ajurweda i świadomość Ciała". Miło cię widzieć, Van!

Van: Ciebie również!

Magda: Pierwsze pytanie: co to jest Odcisk Życia?

Van: Odcisk Życia to określenie zastosowane do wydarzeń, na które napotykamy w życiu, i które są wystarczająco silne, by dosłownie zostawić na nas swój odcisk – mentalny, emocjonalny, fizyczny. Znaczna część książki poświęcona jest temu, jak te odciski przejawiają się w ciele, ale nie chodzi tu tylko o ciało. Jest to koncepcja opisująca sposób, w jaki rejestrowane przez nas informacje objawiają się w ciele. Ponieważ ciało jest materialnym elementem naszego życia, możemy uzyskać dostęp do wydarzenia, które nas ukształtowało. Na przykład: coś mnie przestraszyło, więc uniosłem barki i było to na tyle silne, że pozostały one w tej pozycji.
To jest właśnie Odcisk Życia.
To jest coś, co zostało wymuszone przez układ nerwowy w wyniku naszego doświadczenia, a następnie zapamiętane przez ciało. Jednym z elementów pracy z Odciskami Życia jest więc zwrócenie uwagi osoby na to, jak zostało to zapisane w ciele. A gdy mamy już tego świadomość, możemy to uwolnić.
Również informacja, która "zaplątała się" w mózgu, też może zacząć się uwalniać.

Magda: Jak możemy używać swojego ciała, by rozwijać się jako istota świadoma?

Van: W oparciu o przykład, który podałem, mówiąc o Odcisku Życia, wszystko, co zrobimy z naszym ciałem – jeśli jesteśmy uważni i świadomi – może zostać zauważone i zregenerowane. Mam tu na myśli to, jak się poruszamy, jak oddychamy. Wszystko, co wyraża nasze ciało, umożliwia nam zwiększenie świadomości i rozwój osobisty.

Magda: Jakie są techniki, które proponujesz?

Van: Generalnie są dwie techniki, które stosuje się w odniesieniu do ciała. Właściwie jest ich więcej, ale te dwie, które najczęściej stosuję, to ruch i dotyk, nazywam to "Dotykiem Przebudzenia". Jest to szczególny rodzaj podejścia do uzdrawiania przy użyciu rąk, który został stworzony nie po to, by coś naprawić, ale by dotykać tak, jakbyśmy budzili kogoś ze snu albo chcieli zwrócić czyjąś uwagę.
To jest jak: "Hej, zwróć uwagę na to miejsce".
Taki właśnie dotyk stosujemy.
Druga technika, "Lekcje Ruchu", są bardzo spokojne, zostały stworzone tak, by były szczególnie łagodne, i łatwe po to, by mózg i układ nerwowy mogły zwracać uwagę na informacje zapisane w ciele.
Odkryto, że obszerne ruchy, chociaż czasem są objawem energii i uwalniają różne rzeczy itd., wywołują inną reakcję w mózgu i układzie nerwowym.
Nam chodzi o coś bardzo subtelnego, wyraźnego i silnego w odniesieniu do doświadczeń życiowych danej osoby.
Lekcje Ruchu są zwykle proponowane jako seria, może raz w tygodniu, w kontekście pracy z klientem czy z grupą ludzi.
Używam ich również na indywidualnych sesjach i łączę z pracą z ciałem. Praca z ciałem może obejmować ruch, pracę rękoma, mobilizację stawów, ale sedno tego wszystkiego tkwi nie w tym, żeby "naprawić" ciało, ale by pomóc danej osobie poszerzyć jej świadomość, odczuć bezpieczeństwo i wsparcie, które może otrzymać od własnego ciała i pozostawić jej to jako dowód – dla dalszego rozwoju.

Magda: Jak to się wiąże z naszą świadomością ciała?

Van: Metody czy techniki – to określenie kojarzy się z mechaniką – opisują sposób, w jaki stosuje się ruch i dotyk, by poszerzyć świadomość.
Te dwie rzeczy, o których mówiłem: Lekcje Ruchu i Dotyk Przebudzenia, zostały stworzone do stosowania w bezpieczny, łagodny sposób, tak by mózg i układ nerwowy rejestrował i uczył się poprzez metody kontaktu czy ruchu.
W pewnych badaniach i obserwacjach stwierdzono, że używamy około 10% naszego mózgu.
Jeśli do organizmu wnika informacja, że coś jest bezpieczne, ale różne od naszych nawyków, od tego, do czego przywykliśmy w ramach tych 10%, to jak najbardziej możliwe jest, że dotrzemy do innych obszarów w mózgu i jednocześnie w umyśle i w życiu, a wówczas nasza świadomość również się zwiększy.
Inne doświadczenie to dostrzeżenie, że poprzez prosty, spokojny ruch i miękki dotyk, który daje wsparcie, poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, zmienia się cały człowiek, osoba, nie tylko ciało.
Podsumowując, jest to koncepcja oparta na nauce, na używaniu ciała po to, by się uczyć i w konsekwencji dać sobie możliwość wzrastania, również w świadomości.

Magda: Jak możemy aktualizować ciało i wizerunek nas samych?

Van: Możemy aktualizować swoje ciało i to, jak siebie postrzegamy, poprzez doznawanie życia i samych siebie w nieco inny sposób. Jeśli poruszymy się odrobinę inaczej – na przykład: przez większość czasu wykonujemy te same ruchy, te same gesty, bez końca… Jeśli pewnego dnia zdecydujemy: "Spróbuj otworzyć drzwi drugą ręką", to choć jest to proste, pokazuje mózgowi i układowi nerwowemu coś nowego, czego możemy się nauczyć. I to są właśnie koncepcje, które sprawiają, że te metody, techniki, sposoby myślenia mogą zacząć aktualizować nasze Odciski Życia.

Magda: Czy sądzisz, że zawsze jest szansa, by się doskonalić?

Van: To jest właśnie najlepsze!
W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, że z wiekiem tracimy możliwości rozwoju, tracimy pamięć i tak dalej, w mojej własnej praktyce z grupami, z samym sobą, z różnymi osobami stwierdziłem, że najmniejsza rzecz, najmniejsze działanie wykonywane z uwagą pomaga nam wciąż uczyć się i rozwijać.
Uważam, że możemy uzyskać poprawę w każdym wieku, w każdym stanie dzięki temu, że mamy poczucie wsparcia i bezpieczeństwa, i ciągle rozwijamy naszą świadomość.
Jeszcze jeden przykład: jeśli doświadczysz urazu lub stwierdzisz u siebie mały zakres ruchomości, to nawet niewielki ruch stymuluje mózg i świadomość. Powiedzmy, jeśli możesz poruszać tylko jednym palcem, to próba poruszania nim na różne sposoby i zdawanie sobie sprawy z takiej możliwości powoduje, że z mózgu rozszerza się świadomość. Zatem może się zdarzyć, że następnego dnia będziesz w stanie poruszać następnym palcem.
Jest to więc doświadczenie dające nadzieję: gdy rozpoznajemy, że nie ma ograniczeń co do poprawy, jaką możemy osiągnąć.

Magda: Muszę przyznać, że Odciski Życia wywarły na mnie ogromne wrażenie.
Bardzo doceniam Twoją pracę.
Dziękuję za wkład, jaki wnosisz w nasze życie.

 

Opublikowano za zgodą Virgo®

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze