Udostępnij

Cellulit to temat wracający jak bumerang na nasz portal, a także pewnie do większości z gabinetów masażu. O cellulicie można pisać wiele i tyle tez zostało już napisane. Tym razem chcieliśmy w bardzo prosty sposób przystępny również dla naszych potencjalnych klientów przypomnieć skąd bierze się skórka pomarańczowa i jak z nią walczyć.  Informacje te są o tyle ważne, że kolejny raz uświadamiają, że walka z cellulitem to nie tylko masaż i choć jest szalenie ważny to nie jest zawsze złotym środkiem.

Czym właściwie jest cellulit?

Cellulit to temat wracający jak bumerang na nasz portal, a także pewnie do większości z gabinetów masażu. O cellulicie można pisać wiele i tyle tez zostało już napisane. Tym razem chcieliśmy w bardzo prosty sposób przystępny również dla naszych potencjalnych klientów przypomnieć skąd bierze się skórka pomarańczowa i jak z nią walczyć.  Informacje te są o tyle ważne, że kolejny raz uświadamiają, że walka z cellulitem to nie tylko masaż i choć jest szalenie ważny to nie jest zawsze złotym środkiem.

Czym właściwie jest cellulit?

Cellulit jest chorobę tkanki podskórnej, którą dermatolodzy określają jako złożona choroba tkanki tłuszczowej: obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowa patologia tkanki podskórnej.

Jednak tym razem nie będzie stricte naukowo. Pan Leszek Magiera w jednym z pytań skierowanych do niego tłumaczył, że:

„cellulit to zmiany spowodowane nieprawidłowym wzrostem tkanki tłuszczowej i jej nadmiernym gromadzeniem się pod skórą. Rozbudowane komórki tłuszczowe i zatrzymana w nich woda powodują ucisk na naczynia limfatyczne i krwionośne, zaburzając mikrokrążenie. Zaburzenia przepływu krwi w tkance podskórnej uważa się za najważniejszą przyczynę choroby. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za te zmiany jest zaburzenie równowagi hormonalnej. Estrogeny zmniejszają napięcie drobnych żył i zwiększają przepuszczalność naczyń włosowatych, progesteron natomiast wpływa na rozluźnienie mięśniówki drobnych naczyń, powodując zastój i wzrost ciśnienia krwi w mikrokrążeniu. Stan ten wpływa na zwiększenie ilości przesączanej limfy z krwi do tkanek, doprowadzając do powstania mikroobrzęków, głównie w przestrzeniach okołonaczyniowych. Powstanie jakby dodatkowej bariery, która blokuje transport substancji odżywczych do tkanki tłuszczowej, powoduje upośledzenie metabolizmu hormonów. Tak zaczyna się proces degeneracji tkanki tłuszczowej, którego efektem są wypukłości, wgłębienia, grudki, charakterystyczne nierówności i pofałdowania. W zaawansowanym stadium choroby można je wyraźnie zobaczyć na udach, pośladkach, biodrach, ramionach i piersiach”

Mechanizm powstawania cellulitu:

Innymi słowy przy zbyt dużej podaży kalorii i zbyt niskim zużyciu względnie rozpadzie tłuszczów i ubocznych produktów przemiany materii (za dużo jemy i za mało ćwiczymy…) komórki tłuszczowe powiększają się i uciskają na sąsiadujące naczynia krwionośne i limfatyczne. Oszacowano, że komórki tłuszczowe mogą zwiększyć swoja objętość nawet 200-krotnie. Woda z delikatnych naczyń włosowatych pod wpływem ucisku przedostaje się do otaczającej tkanki.

Na skutek powyższego następuje zaburzenie i gwałtowne zahamowanie „oczyszczania oraz odtoksyczniania” komórek i zaopatrywania ich w składniki odżywcze. W tkance gromadzą się płyny, co prowadzi do zaburzeń w usuwaniu toksyn i produktów przemiany materii. Komórki tłuszczowe zwiększają swoje rozmiary, ściany komórek ulegają deformacji, a następnie powiększone komórki tłuszczowe przemieszczają się między włóknami tkanki łącznej.

Przy słabej tkance łącznej i zwiotczałych mięśniach (trzeba ćwiczyć – sam Masaż nie wystarczy) takie zmiany w tkance łącznej stają się bardzo widoczne w postaci wgłębień w skórze, zgrubień, bruzd (skórka pomarańczowa).

Cellulit zatem niekoniecznie musi wiązać się z nadwagą, jednakże te dwa zjawiska często są ze sobą powiązane.

Cellulit u kobiet i mężczyzn

Spotkałem się kilka razy z nieprzyjemna, szczególnie dla kobiet anegdotą, a mianowicie dlaczego mężczyźni nie mają cellulitu? Bo jest brzydki… Oczywiście drogie Panie pragnę uspokoić i zdementować – mężczyźni także miewają cellulit. Jednak rzeczywiście jest to dużo rzadszy problem w ich przypadku. Jest na to jednak naukowe wytłumaczenie i płeć piękna nie ma na to wpływu. Mianowicie:

 • Skóra u kobiet jest o ok. 0,1 mm cieńsza stąd jest bardziej podatna na występowanie pofałdowań i zgrubień – są bardziej widoczne
 • Udział tkanki tłuszczowej w masie ciała jest większy u kobiet,
 • Komórki tłuszczowe u kobiet mogą gromadzić większą ilość tłuszczu
 • Komórki tłuszczowe u kobiet maja większą zdolność rozszerzania się i powiększania
 • Tkanka łączna mężczyzn jest mocniejsza, zawiera mniej elastyny i więcej gładkich włókien mięśniowych
 • Gospodarka hormonalna u kobiet dużo częściej jest zaburzona aniżeli u mężczyzn

Ogólne przyczyny powstawania cellulitu:

 • Typ konstytucji i predyspozycje genetyczne
 • Czynniki psychiczne (w tym stres, który prowadzi do wyczerpania, osłabienia układu odpornościowego. Może wpływać też w pewnych wypadkach na nieposkromiony apetyt jako mechanizm obronny na stres)
 • Różnice w budowie tkanki łącznej u kobiet i mężczyzn
 •  Brak aktywności ruchowej (niewytrenowane mięśnie)
 • Gospodarka hormonalna (tabletki antykoncepcyjne) – okres dojrzewania u kobiet, ciąża, menopauza – głównie estrogeny prowadzą do gromadzenia się wody w obrębie pośladków, ud i prowadzą do rozluźnienia tkanki łącznej
 • Nieprawidłowe oddychanie (powierzchniowe, płaskie)

Fazy rozwoju cellulitu:

I stopień –  tzw. cellulit lekki: w pozycji stojącej lub przy ucisku palcami fałdu skórnego o grubości ok. 5-8 cm pojawiają się niewielkie nierówności i nieznaczne pobruzdowania,

II stopień –  tzw. cellulit średni: nawet w pozycji leżącej lub przy ucisku palcami fałdu skórnego można zaobserwować nierównomiernie rozłożoną tkankę tłuszczową, występują większe zagłębienia (skóra wykazuje dodatni objaw „skórki pomarańczowej”). Na tym etapie choroby tkanka łączna jest już stwardniała i uciska włókna nerwowe, co powoduje zwiększoną wrażliwość na ból.

III stopień –  tzw. cellulit ciężki: w każdej pozycji widoczne są grube złogi komórek tłuszczowych oddzielone głębokimi bruzdami. Zagłębienia występują również w trakcie napinania mięśni i ujawnia się tzw. samoistny objaw „skórki pomarańczowej”. Grudkowata skóra przypomina kalafior, badaniem palpacyjnym można wyczuć grudki w głębszych warstwach.

IV stopień –  tzw. cellulit ciężki z makrogrudkami: widoczny jest zarówno w pozycji stojącej, siedzącej jak i leżącej. Makrogrudki, zwane grudkami cellulitu, powstają po połączeniu się mikrogrudek z III stopnia. Makrogrudki wykazują szczególną bolesność, szczególnie przy ucisku.

Walka z cellulitem:

W walce z cellulitem nie zawsze masaż wystarczy. Istotne jest działanie holistyczne biorące pod uwagę:

 • Detoksykację organizmu
 • Terapie tlenową (np. inhalacja zjonizowan3ego i skoncentrowanego tlenu)
 • Duża ilość płynów i ruch (nawet 2-3 litry płynów bez dodatku cukru)
 • Zdrowe odzywanie i wybór właściwej diety zrównoważonej
 • Stymulacja cyrkulacji krwi (masaże)
 • Prawidłowe ćwiczenia oddechowe

Zatem w obliczu zbliżającej się wiosny i tradycyjnym wzrostem zainteresowania wśród kobiecej części klienteli warto uświadomić sobie w jaki sposób należy podchodzić do tego problemu. Jesteśmy po to aby edukować naszych klientów i mam nadzieje, że ten tekst będzie pomocny w uświadamianiu kolejnych zainteresowanych jaką drogę warto obrać aby efekty były jak największe.

Pozdrawiam

Rafał Uryzaj

Podobne tematy:

Masaż odchudzający – nie odchudza

Skórka pomarańczowa


Udostępnij

Komentarze

komentarze