Portret użytkownika Agatonku

Proch prochy prochy

Proch prochy prochy

Co myślicie o tym wywiadzie? O lekarzu z takim podejściem?

https://podyplomie.pl/medical-tribune/23888,czerwona-flaga-w-bolach-kregoslupa

 • w górę
  50%
 • down
  50%

Komentarze

Portret użytkownika Marcin Banasiński

Moim zdaniem to całkiem

Moim zdaniem to całkiem niezły lekarz. Podejście jak najbardziej OK. Leki, no cóż to podstawowe zalecenie lekarzy ale wszyscy wiedzą dlaczego tak jest. Pan Dr Witold Janusz widzi jednak problem wywiadu u swoich kolegów. Wie, że w niektórych przypadkach albo nie wiedzą albo nie chcę im się diagnozować i od razu przepisują leki. Co raz więcej lekarzy to zauważa. Przyczyna tkwi w poszerzającej się świadomości społeczeństwa ... i dobrze :-)

Inna sprawa, że nam (masażystom, fizjo też) trudno odczytać czy mamy doczynienia z "czerwoną flagą" czy też z żółtą. Choć ta druga czasami trafia się w moim gabinecie. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest współpraca masażystów z lekarzami, tylko pod warunkiem, że Ci drudzy nie będą traktować nas i pacjentów przedmiotowo.

Innymi słowy, alerty "kolorowych flag" da się eliminować przy współpracy i rzetelności całego środowiska medycznego, ale póki takiej współpracy brak. Pozostaje nam samodzielnie zdecydować co możemy z naszym pacjentem zrobić. Chcieliśmy pomóc i swego czasu organizowaliśmy taki kurs kilkudniowy, prowadzony przez lekarza dot. rozpoznania jednostek chorobowych, które moga pojawić się w naszym gabinecie ... odzew był marny. Też to o czymś świadczy :-)

Życzę powodzenia

Marcin

 • w górę
  50%
 • down
  50%