Udostępnij

Bialskie Sympozjum Fizjoterapii i Masażu Profesjonalnego w Białej Podlaskiej, które odbyło się 08-09 maja 2009r., pod hasłem „Fizjoterapia i masaż współcześnie” należało moim zdaniem do udanych. Forum odbyło się w Hotelu „Delfin” w sali wykładowej.

Bialskie Sympozjum Fizjoterapii i Masażu Profesjonalnego w Białej Podlaskiej, które odbyło się 08-09 maja 2009r., pod hasłem „Fizjoterapia i masaż współcześnie” należało moim zdaniem do udanych. Forum odbyło się w Hotelu „Delfin” w sali wykładowej.

Spotkanie rozpoczęło się nie co później niż przewidywali organizatorzy, trochę po godz 9.00. Słuchacze dopisali, sala była wypełniona bo brzegi, praktycznie wszystkie przygotowane krzesła były zajęte. Przybyło ponad 200 słuchaczy.

Osoba prowadząca, Pani Renata Kopytiuk, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży – RENMED przedstawiła organizatorów i wykładowców a tym samym rozpoczęła Bialskie Sympozjum. Zaraz po Pani Renacie, głos zabrał Prof. Władysław Pańczyk z Bialskiego AWF-u, przywitał słuchaczy słowami wstępu:

 

Pierwszym wykładowcą był Pan Adam Zborowski z tematem „Masaż limfatyczny – postępowanie po mastektomii” Pan Adam, znawca tematu przedstawił nam szczegółowo (na ile czas pozwolił) zasadę wykonywania ML, zarazem informując nas o jego pomocnym działaniu.

Następnie głos zabrał Piotr Szczotka z tematem „Opracowanie tkanek miękkich w problemach estetycznych – zróżnicowanie metod” Pan Piotr podzielił się z nami swoim doświadczeniem w dziedzinie masażu estetycznego.

Zaraz po pierwszej przerwie Pan Ireneusz Hałas, zaprezentował nam metodę – „Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich wg dr Jarosława Ciechomskiego” Metoda ta bazuje na doświadczeniach w terapii tkanek miękkich (fizjoterapeutów, osteopatów) związanych z oceną systemu mięsniowo-powięziowego i pracy nad dysbalansem mięsniowo-powięziowym.
 

„Integracja strukturalna – prezentacja metody dr Idy Rolf” tzw. Rolfing, to temat przedstawiony przez Pana Adama Polańskiego. Rolfing to ciekawa metoda leczenia i inne spojrzenie na nasz system kostno mięśniowy a konkretnie na system powięzi. Powiem tylko, że jeden seans tej metody trwa od 1-2 godz. a polecana ilość zabiegów to 10.

Pan Piotr Samulak z tematem „Trójpłaszczyznowa ocena wzorca chodu w zaburzeniach kinematyki stawów skokowych i stopy” to prezentacja metody diagnozowania i leczenia tych zaburzeń.

Prezentacja systemu diagnostyczno – pomiarowego firmy ZEBRIS to występ Pana Jakuba Maliszewskiego, pracownika firmy TECHNOMEX, który odbył się tuż przed drugą przerwą.

Dłuższa przerwa umożliwiła wszystkim odwiedzenie stoisk pokazowych zaproszonych firm. Można było obejrzeć stoiska firm:
MOV – producent stołów do masażu
ERES – Medical – kompleksowe wyposażenie placówek medycznych i rehabilitacyjnych
TECHNOMEX – producent i dostawca sprzętu rehabilitacyjnego
ACCURO-SUMER –  producent i dostawca sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego

Po dużej przerwie głos zabrał Pan Maciej Dłuski z tematem „ Badanie modelu mechanicznego kręgosłupa metodą elementów skończonych. Próba analizy mechanicznej jądra miażdżystego krążka międzykręgowego z wykorzystaniem metody elementów skończonych” Z pozoru trudny temat okazał się przystępny. Pan Maciej w prosty i skuteczny sposób pokazał nam metodę elementów skończonych i wyjaśnił w jakim celu przeprowadza się takie badania.   

„Masaż kobiety w ciąży – analiza przeciwwskazań” to następny temat sympozjum, autorstwa Pana Grzegorza Lewandowskiego, lekarza masażysty. Pan Grzegorz zajął się problemem przeciwwskazań wykonywania masażu u kobiet ciężarnych. Dał nam wszystkim do zrozumienia, że masaż kobiety w ciąży sam w sobie nie jest skomplikowany ale zanim do niego przystąpimy, w pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się czy możemy w ogóle go zaczynać? Jakie skutki może powodować nieprawidłowy masaż i to w nieodpowiednim czasie! Ciekawy temat, wart był posłuchania.

Na zakończenie wykładów sympozjum, ponownie wystąpił Pan Maciej Dłuski, który tym razem przygotował dwa krótkie tematy: „Próba analizy asymetryczności talerzy biodrowych dzieci w projekcji przednio – tylnej na podstawie zdjęć rtg.” i Profilaktyczne badanie postawy u dzieci w/d japońskiej metody YUMEIHO” Dwa bardzo ciekawe tematy, wprowadzające słuchaczy w nieco inne spojrzenie (bardziej mechaniczne) postaw u dzieci, ale także i u dorosłych. Co się dzieje z kręgosłupem kiedy miednica jest zrotowana? Spojrzenie z punktu widzenia biomechaniki na układ   kostny człowieka. Myślę, że temat zainteresował i fizjoterapeutów i masażystów.

Pani Renata Kopytiuk oficjalnie zakończyła sympozjum słowami podziękowania:

 

[page-break]

Moim zdaniem:

Tak jak pisałem wcześniej sympozjum zaliczam do udanych. Wykładowcy – specjaliści, dużo wartościowych wiadomości, dobra organizacja, świetne miejsce. Właściwie nie mógłbym się do niczego przeczepić. Jest tylko jeden problem, a mianowicie – prezentacje tematów powinny odbywać się bardziej dynamicznie, zabrakło pokazów i dyskusji. Nie wiem czemu nikt (po za wyjątkami) nie zadawał pytań, czyżby wykłady były nie ciekawe? Raczej nie, bo zaraz po wykładach wielu słuchaczy podchodziło do wykładowców na indywidualne rozmowy… zainteresowanie jednak było. Dyskusja podnosi wartość merytoryczną takich spotkań, można dowiedzieć się więcej, warto więc  zadawać pytania.
Sala wykładowa w hotelu Delfin może pomieścić więcej osób niż przybyło. Ponad 200 osób na tym w sumie regionalnym sympozjum to i tak duży wynik. Mam tylko nadzieję, że następnym razem będzie Was więcej, bo warto bywać na takich spotkaniach.
Wszyscy uczestniczy otrzymali bardzo ładne certyfikaty uczestnictwa takie jak mój:

Certyfikat z Sympozjum w Białej Podlaskiej, Serwis-Masazysta.pl

Korzystając z okazji, chciałbym podziękować za wszystkim organizatorom i sponsorom za udane sympozjum, a przede wszystkim chciałbym podziękować Pani Sylwii Zaradkiewicz za cierpliwość, uczynność i uśmiech pomimo jej zmęczenia i nerwów wynikających z organizacji sympozjum.
„Pani Sylwio, dziękuję, udało się „  

Zapraszam do obejrzenia video-relacji z sympozjum:

 

Zapraszam róznież do obejrzenia zdjęć – Sympozjum w obiektywie aparatu

pozdrawiam
Marcin Banasiński    

autor: Marcin.Banasinski
link:


Udostępnij

Komentarze

komentarze